Wpis z mikrobloga

Mam układ składający się 5 wentylatorów serwerowych 4 PIN 12V pobierających max 1.68A każdy, termostatu odpowiedzialnego za ich załączenie oraz regulatora prędkości obrotowej z wykorzystaniem PWM. Zasilane jest to zasilaczem impulsowym 8A 12V (zwykły chińczyk). Prąd pobierany przez ten zestaw zawiera się zakresie 0.5-6.0A zależnie od ustawienia prędkości obrotowej. Zasilacz ma problem z uruchomieniem wszystkich wentylatorów jednocześnie po załączeniu przekaźnika w termostacie już przy niewielkim zwiększeniu prędkości obrotowej - 0.7A stałego obciążenie wystarczy, aby wentylatory się nie włączyły. Wydaje mi się, że zastosowanie mocniejszego zasilacza np. 10A nie rozwiąże problemu. Myślałem nad wykorzystaniem jakiegoś kondensatora lecz nie wiem jaką powinien mieć wielkość, aby pozwoliło to na uruchomienie wszystkich wentylatorów jednocześnie nawet przy maksymalnej prędkości obrotowej. Myślałem jeszcze nad zrobieniem jakiegoś soft startu z wykorzystaniem posiadanego regulatora PWM.
Która opcja była by najprostszym rozwiązaniem tego problemu oraz jakie parametry powinny mieć wykorzystane elementy?
#elektronika
  • 3
Która opcja była by najprostszym rozwiązaniem tego problemu oraz jakie parametry powinny mieć wykorzystane elementy?


@Marianpol: kup zasilacz, który jest dedykowany do zasilania LEDów. W takich zasilaczach inaczej działa ograniczenie prądowe - zasilacz przechodzi w tryb stabilizacji prądu a nie odcięcia zasilania.

Dzięki temu obciążenia, które szarpią prądem na starcie nie powodują "czkawki" zasilacza.