Wpis z mikrobloga

@tallman: Robotnik w PRL posiadał znacznie mniej zaawansowane narzędzia, przez co jego praca była naturalnie mniej skuteczna w porównaniu. Jednak nie mówi to jeszcze nic o wyzysku w PRLu, wbrew prawicowej propagandzie Gaku.
  • Odpowiedz
@ tallman @CancerLight: Albo państwo inwestowało w rzeczy po prostu nieopłacalne. Dobrze Kazik to ujął w "Jeszcze Polska":

Starszy człowiek w barze mlecznym je kartofle z ogórkami Całe życie tyrał w hucie, a do huty dokładali Cała jego ciężka praca, wszystko było ch##a warte

Gdyby leżał całe życie, mniejszą czyniłby on stratę
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Tyraxor a czy pracownik McDonalda w Polsce zarabiający dużo mniej niż pracownik McDonalda w Danii jest okradany przez prywaciarza? ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@TymRazemNieBedeBordo: Stany Zjednoczone w latach 50 znacznie wzbogaciły się mimo że już były względnie bogate. Polska cierpiała po wojnie, a stolica była zrównana z ziemią. Trzeba być bardzo mondrom osobą żeby używać dysproporcji w PKB i ich implikacji jako argument przeciw socjalizmowi.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Tyraxor czyli twoim zdaniem zawsze jeśli stosunek ceny produktu do dochodu jest różny w dwóch państwach to w przynajmniej w jednym z nich pracownik jest okradany?
  • Odpowiedz
@tallman: Jeżeli proporcje zarobków do dochodów i cen się różnią mówi to o tym jak bardzo właściciel zyskuje na pracy biednych proletariuszy. Natomiast każda prawie forma zatrudnienia w kapitalizmie jest wyzyskiem, a to zaledwie miara. Proporcje ceny do dochodów i zarobków mówi o tym ile pracy wkłada obywatel w procesie produkcji, i ile z tego dostaje. Więc jeżeli dostaje niewiele, oznacza to że jest wyzyskiwany. Myślę że to dość skuteczne
  • Odpowiedz
via Android
  • 2
@Tyraxor bo to jest tak obrzydliwe uproszczenie tematu że aż nie chce się z tym dyskutować.

Natomiast każda prawie forma zatrudnienia w kapitalizmie jest wyzyskiem

Dobra nie ważne...nie wiem dlaczego w ogóle próbowałem xD
  • Odpowiedz
@tallman: E/m = c^2 to też obrzydliwe uproszczenie, a jednak skutecznie obrazuje pewne zagadnienia. Jestem ciekawy jak libertarianin podchodzi do wyzysku ekonomicznego ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°) bo znając życie ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°
  • Odpowiedz