Wpis z mikrobloga

693 + 1 = 694

Tytuł: Klub Dumas
Autor: Arturo Pérez-Reverte
Gatunek: Thriller
Ocena: ★★★★★★

Lucas Corso zawodowo zajmuje się poszukiwaniem rzadkich i starych książek oraz pośredniczeniem w ich sprzedaży. Poznajemy go w momencie, gdy zdobywa oryginał jednego z nieznanych dzieł Aleksandra Dumasa o Trzech Muszkieterach. Wkrótce otrzymuje również zlecenie od ekscentrycznego kolekcjonera, porównanie wszystkich istniejących egzemplarzy księgi "Dziewięcioro Wrót do Królestwa Cieni", dzięki której można wywołać diabła.

Na podstawie powieści Roman Polański nakręcił film, w którym główną rolę zagrał Johnny Depp. I mam przez to problem z oceną książki. Film widziałem po raz pierwszy dawno temu, potem jeszcze kilkukrotnie i nie zwróciłem uwagi na fakt, że jest to ekranizacja powieści. O tym dowiedziałem się niedawno po kolejnym seansie i postanowiłem sięgnąć po materiał źródłowy. No i wbrew zasadzie „książka jest zawsze lepsza niż film” uważam, że jednak film wypadł lepiej. Cóż, nawet w samej powieści pada stwierdzenie:

Czytelnik jest tym wszystkim, co sam przeczytał wcześniej, plus to, co obejrzał w kinie i w telewizji.


O ile w filmie wątek twórczości Dumasa został całkowicie pominięty (co według mnie wyszło na dobre), tutaj mamy jego pomieszanie z "Dziewięciorgiem Wrót...". Jeżeli ktoś tak jak ja wcześniej widział film i dopiero teraz zabrał się do książki, to z początku może czuć się zdezorientowany. Gorzej, że końcówka książki trochę rozczarowuje i zderzamy się z sytuacją, która w filmie była całkiem sensowna a w powieści trąci absurdem.

Mimo to, czytało się dość przyjemnie. Różnice pomiędzy egzemplarzami „Dziewięciorga wrót…” śledzimy razem z Corso, dzięki umieszczonym ilustracjom i sami możemy zobaczyć te wszystkie smaczki poukrywane przez autora. Postacie z drugiego planu również są interesujące, szczególnie do gustu przypadła mi para braci bliźniaków prowadzących antykwariat w Hiszpanii. Przy okazji tego spotkania mamy też możliwość poznać więcej technicznych aspektów dotyczących starych wydań książek oraz metod ich fałszowania. Mogłoby znaleźć się tego trochę więcej.

#bookmeter
Pobierz
źródło: comment_1618121577EkeKM3m8STfHsBgV84MXch.jpg