Wpis z mikrobloga

Niektórzy uważają, że jest jeden Bóg, inni, że cała masa. Kiedyś ktoś wspominał na wykopie, że rozmawiał ze znajomym z Indii i razem doszli do wniosku, że wszyscy bogowie to ta sama istota. Ja nie do końca się z tym zgodzę.
Ja uważam, że jeżeli istnieją jacyś, to jest ich kilku, kilkunastu i są bardziej archetypami, siłami natury, niż istotami takimi jak sobie wyobrażali np Grecy. Te archetypy były w wielu kulturach podobne. Stąd na przykład w późniejszej starożytności połączenie Hermesa i Anubisa w jedno bóstwo, po prostu starożytni odkryli, że należą do podobnego archetypu, psychopomposa.
Nie mam na razie zdania czy istnieje jakiś nadstwórca, najwyższe bóstwo, chociaż w sumie większość kultur, nawet tak odległych, jak Aztekowie, wierzyło w jednego stwórcę, co więcej, zarówno greckie, jak i azteckie mity uważają go bardziej za siłę niż istotę.
#religia #nocneprzemyslenia #rozmyslania #filozofia #symbolika
  • 7
  • Odpowiedz
@DIO_: imo jest jedna świadomość dla nas wszystkich. można ją nazywać bogiem, a nawet i Bogiem jeśli się chce, jej to raczej bez znaczenia.
  • Odpowiedz
@DIO_: sprawa jest bardzo prosta, jest jeden Bóg, szatan wywraca wszystko do góry nogami w akcie rebelii wobec Boga i z monoteizmu zrobił politeizm, tak jak z dwóch płci się robi jedną, rozumiesz pan panie ferdku?
  • Odpowiedz
@DIO_: ja bym się bardziej skłaniał ku teorii symulacji, ale to stawia w zasadzie te same pytania co w przypadku zwykłego kreacjonizmu.
A co do tych archetypów, to wiele religii (wszystkie?) kopiowało wzorce i motywy jedna z drugiej, nie tylko Rzymianie od Greków.
Samo ubranie "sił natury" w cielesne, imienne postacie jest niezbędne do połapania się w tym przez prosty lud i do udzielenia prostych odpowiedzi na trudne pytania ( ͡
  • Odpowiedz
A co do tych archetypów, to wiele religii (wszystkie?) kopiowało wzorce i motywy jedna z drugiej, nie tylko Rzymianie od Greków.


@evolved: W zasadzie chodziło mi o to, że nawet cywilizacje, które się nie spotkały miały podobnie to zrobione. Tutaj raczej skłaniałbym się do nieświadomości zbiorowej, aniżeli ślepego kopiowania. Aztekowie raczej nie spotkali Greków.
  • Odpowiedz
@DIO_: ale obserwowali zasadniczo te same zjawiska, które potrzebowali nazwać, także tak, tutaj mogło się to pojawić na tej samej zasadzie. No chyba że wierzenia w takim pojęciu jakie znamy, są tak stare jak wędrówka ludów, to wtedy... może nie tyle się spotkali, co widzieli się wcześniej ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
Niektórzy uważają, że jest jeden Bóg, inni, że cała masa. Kiedyś ktoś wspominał na wykopie, że rozmawiał ze znajomym z Indii i razem doszli do wniosku, że wszyscy bogowie to ta sama istota.


@DIO_: i dlatego jednym kazał składać ofiary z ludzi, wycinając im serce, innym mówił, że są narodem wybranym, innym żeby miłowali bliźniego swego jak siebie samego, a jeszcze innym, żeby prowadzili świętą wojnę? To, co w różnych kulturach
  • Odpowiedz
i dlatego jednym kazał składać ofiary z ludzi, wycinając im serce, innym mówił, że są narodem wybranym, innym żeby miłowali bliźniego swego jak siebie samego, a jeszcze innym, żeby prowadzili świętą wojnę?


@Leninzone: Zaznaczyłem w pierwszym poście, że nie za bardzo zgadzam się z tymi przemyśleniami jakiegoś Mirka. Nie pamiętam niestety jego nicku, dawno temu czytałem ten post i jakoś przybłyski utknęły mi w pamięci.

To, co w różnych kulturach przypisywano
  • Odpowiedz