Wpis z mikrobloga

Mirasy, od dłuższego czasu przymierzam się do zakupu komputera. Mam dużo sprzętu od Apple w domu i dlatego celowałem również w komputer z macOS. Od premiery MacBooka 13” z procesorem M1 mocno nastawiłem się, że kupię albo coś z 16” i M1X/M2 (jakkolwiek to się będzie nazywać) albo kupię iMac 27” - bez względu na procesor wtedy. Komputer potrzebuje do programowania, baz danych oraz do renderowania wideo 4k z wysokim bitrate (od święta może 8k?) i obróbki zdjęć (wysoka rozdzielczość, pliki RAW itp itd. - nie chce czkawki tutaj również) - te dwa ostatnie to „nowa” gałąź swojego biznesu jaką planuje rozwinąć :))

I teraz rodzi się kilka pytań - głównie do osób które mają porównanie - brać coś na bazie ARM od Apple czy może jednak Intel od Apple albo w ogóle szukać czegoś na Windows?

Na mobilności mega mi nie zależy ale w sumie jakby MacBook lub jakiś laptop z windowsem dał radę z powyższymi zadaniami to byłbym skłonny jednak na takie rozwiązanie bardziej.

Druga kwestia to jeśli Windows to co konkretnie? Szukam czegoś raczej 16-17”, chociaż jak się okaże, że 15-16 będzie lepsze w swojej kategorii to nie ma problemu.

#apple #macbook #macbookpro #imac #laptopy #laptop #fotografia #renderowanie #filmowanie #obrobkazdjec #obrobkawideo
  • 7
  • Odpowiedz
@kuta_senator:

te dwa ostatnie to „nowa” gałąź swojego biznesu jaką planuje rozwinąć :))


Na mobilności mega mi nie zależy

Nie zależy, czy jeszcze nie wiesz, że zależy? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Bo imo pod zawodowe zajmowanie się fotografią laptop to bardzo często konieczność.
  • Odpowiedz
@Zelber: właśnie dokładnie o plenerze itp myśle oraz o paru innych kwestiach, przy czym rozważam również alternatywę w postaci mocnej stacjonarki oraz jakiegoś laptopa ze średnio-wyższej półki. Póki co próbuje się zorientować ile muszę szykować kasy na coś sensownego pod 4K i edycje zdjęć ;)
  • Odpowiedz
@kuta_senator:

Póki co próbuje się zorientować ile muszę szykować kasy na coś sensownego pod 4K i edycje zdjęć ;)

Dokładnie rok temu stałem przed podobnym dylematem(programowanie(mobilki)/zdjęcia). Byłem bliski pójścia w intelowskiego maczka 13 i mocną stacjonarkę na windowsie. A potem zaczęły się pojawiać przecieki o m1 i skończyło się na 13 pro na m1 16gB 1 TB pod koniec roku. I zdecydowanie nie żałuję. Poza ilością złącz ten komputer nie ma
  • Odpowiedz
@Zelber: Ja nie kwestionuję tego, ale mogłeś też kupić gówno gejminkówkę:) OP jednak chce laptopa mało mobilnego do renderu 4k. Na tą chwilę wszytki testy wskazują jasno, ze Apple z m1 jest często dwa razy wolniejsze od np Asusa g14 z rtx2060 i Ryzenem. Apple ciągle nie ma pomysłu jak podłączyć zewnętrzne gpu do swojego sprzętu przez co sam pakiet Adobe ucieka z wydajnością.
Zresztą mając "kilka" luźnych paczek nie dedytując
trybgraficzny - @Zelber: Ja nie kwestionuję tego, ale mogłeś też kupić gówno gejminkó...

źródło: comment_1616932175Cn6dPvosPmXgbLwmSLCUMK.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@kuta_senator: Polecam iMac + iPad Pro w teren
Laptopy są zbyt delikatne, w iMacu sam tanio rozbudujesz RAM i dograsz obok Windows.

IPad jest wygodniejszy, bardziej mobilny ma LTE. Działa też jako dodatkowy monitor. Zalanie klawiatury go trwale nie zniszczy.
  • Odpowiedz