Wpis z mikrobloga

Mamy jakiegoś speca z bhp który chciałby powiedzieć studentowi tożsamego kierunku o jakichś tipach, wskazówkach etc związanymi z zawodem? Może macie jakieś przemyślenia i wnioski, np. że w czasie studiów byście poświecili więcej czasu na naukę rzeczy XY, albo na robienie uprawnień ZX albo jakieś inne przemyślenia co do perspektyw.
Jestem na 3 roku, sytuacja z pandemią jest taka, że imo poziom nauczania się obniżył a mimo wszystko chciałbym być dobrym kandydatem dla firm a przy tym mieć wiedzę którą zdobywa się po rozpoczęciu pracy w tym kierunku.
#bhp
  • 20
  • Odpowiedz
@Wsciekle_piesci_meza: Nie mam bladego pojęcia co to 5s, ani kaizen, ale brzmi fajnie japońsko więc spoko musi być hehe. ( ͡° ʖ̯ ͡°) A tak serio, to wydaje się bardzo przydatne. Szkoda że na studiach nic (póki co) nigdy nie wspomniał o tym.
Wydrukowałem sobie właśnie całą listę rozporządzeń, prawo pracy, ustawa o UDT, i inne takie. Listę otrzymaliśmy od jednego z wykładowców, więc chyba git.
  • Odpowiedz
@AryanWonderBoi: Dużo zależy od tego gdzie trafisz i co będziesz robił. Podstawa to prawo pracy i rozporządzenia, poniżej bardziej szczegółowe z branż z którymi coś miałem do czynienia.

Jak do przemysłu, to bardzo cenna jest znajomość zagadnienia bezpieczeństwa maszyn - dyrektywa maszynowej i oznakowanie CE, a później też bardziej szczegółowe jak niskonapięciowa i narzędziowa. Normy zharmonizowane są płatne i musiałbyś je kupić. Tutaj polecam też stronę https://bezpieczenstwowsystemachsterowania.pl

Jak do przemysłu
  • Odpowiedz
@Wegrzynski: Pracuję obecnie w firmie energetycznej, i chciałbym kontynuować pracę w tego typu rzeczach. Tzn, nie wiem czy jest szansa na objęcie stanowiska BHPowca, ponieważ kończę studia pół roku po odejściu obecnego bhpowca na emeryturę, także... Nadzieję jakąś mam na pozostanie w obecnej firmie i objęcie tego stanowiska, ale nie ograniczam się do tego. Chciałbym natomiast pogłębiać tematykę i mam już w planach studia podyplomowe z Bezpieczeństwa Procesów Przemysłowych, które
  • Odpowiedz
Zaznaczam że nie jestem BHP-owcem.

Pracuję obecnie w firmie energetycznej, i chciałbym kontynuować pracę w tego typu rzeczach. Tzn, nie wiem czy jest szansa na objęcie stanowiska BHPowca, ponieważ kończę studia pół roku po odejściu obecnego bhpowca na emeryturę, także...


@AryanWonderBoi: Jak jesteś na 3 roku, to za pół roku kończysz inżynierkę i wbijasz na stanowisko ( ͡° ͜ʖ ͡°) A magister zaocznie, jeśli w ogóle. No chyba że BHP właśnie złożył papiery o
  • Odpowiedz
@Wsciekle_piesci_meza: Mam SEP g3 bo w takiej energetyce pracuję obecnie. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Nie sądziłem, że będą chcieli, bo to wszystko podporządkowane jest związkom i to one podobno maczają w tym paluszki. Ale praktyki na pewno chcę zaliczyć tutaj, bo nawet w CV fajnie by wyglądało mieć 3 miesieczne praktyki w takiej firmie tak myślę.
  • Odpowiedz
Mam 4 letnie studia, więc noope. ( ͡° ʖ̯ ͡°) A bhpowiec idzie w grudniu tego roku- ja koncze latem przyszlego.


@AryanWonderBoi: A jako kto tam obecnie pracujesz? Idź do swojego kierownika czy nawet dyrektora, albo też później dyrektora pod którego podlega BHP, i przedstaw sytuację, że jesteś ambitny i tam byś siebie widział, i spytaj się jakie mają plany wobec Ciebie. Takie rzeczy trzeba sobie
  • Odpowiedz
@Wegrzynski: Obecnie jako młodszy specjalista ds. technicznych. BHPowca mam pokój obok, więc daleko bym się nie przeniósł ( ͡° ͜ʖ ͡°)
A z rozmowami poczekam, bo w przyszlym semestrze czyli na jesien będę miał praktyki i wtedy myślę, że byłaby dobra sytuacja do rozmów. Natomiast problem taki, że BHPowiec jest niezależny, podlega pod stolicę i to tam jest oddelegowywany. :<
  • Odpowiedz
@AryanWonderBoi Jeżeli możesz to nie czekaj na przyszły semestr tylko teraz rozmawiaj już o pracy w bhp. Praktyki zawsze Ci mogą podbić a zawsze lepiej wcześniej zacząć. Mój kolega miał jeden semestr do konca studiów i przyjęli go do komórki bhp najpierw w ramach stażu a po obronie w ramach pracy. Na studiach Ci tego nie powiedzą ale znalezienie pracy w bhp jako świeżynka jest bardzo trudne. Jak ja szukalam to
  • Odpowiedz
@jednoliterowa: Ale żeby rozmawiać już z moim obecnym pracodawca czy rzucać robotę i szukać stażu? Czy może staż po pracy jakimś cudem spróbować znaleźć?
Powiem wprost, źle na obecnym stanowisku nie zarabiam. Wyjdzie mi ok 4,5-5k miesięcznie, także no.. nie chce rzucać roboty. Kolejny aspekt to fakt że w mojej pracy stanowisko BHPowca jest działem jednoosobowym, także nie sądzę że dostałbym pozwolenie na zmianę działu nawet jako praktykant z tym
  • Odpowiedz
@AryanWonderBoi Rozmawiaj z obecnym pracodawcą i wybadaj temat jak by oni widzieli twój ewentualny staż/prace/praktykę w bhp. Jeżeli nie da rady to szukaj stażu albo pierwszej pracy na część etatu. Pamiętaj, że częściowy etat będzie Ci się zaliczał do czasu do uzyskania uprawnień specjalisty. I szukaj w dużych firmach z komórkami bhp a nie jakieś januszeksy usługi bhp. Ale czy Ty jesteś pewnien, że chcesz być bhpowcem ? Wiesz, że na
  • Odpowiedz
@jednoliterowa: Studia podyplomowe też miałem w planach. Czy chciałbyś w tym pracować? Chciałbym, wydaje mi się, że odnalazłbym się dobrze w tych kwestiach bo na prawdę podoba mi się kwestia i rola bhpowca.
Nie wiem na jakie zarobki mógłbym liczyć w przyszłości, jestem pewien że jest to poważna i odpowiedzialna rola i może zarobki nie będą odpowiednie do pozycji która się pełni, ale jakoś mimo to ciągnie mnie do tego.
  • Odpowiedz
@AryanWonderBoi To ile bedzesz zarabiał to zależy w jakim kierunku pociagniesz swoją karierę. Jak będziesz dobry i się będziesz rozwijał to po kilku latach możesz miec powyżej 10000 zł na rękę ale równie dobrze możesz mieć pasjonującą pracę a nie przekroczyć 6000. Co do odpowiedzialność to pamiętaj, że na bhpowca nie może być nałożona odpowiedzialność. Bhpowiec doradza pracodawcy i wskazuje mu co może zrobić w kwestii bhp ale za stan odpowiedzialnym
  • Odpowiedz
@jednoliterowa: już się biorę za czytanie. :D
Złożyło się tak, że 17 marca kończy mi się obecna czasowa umowa. I tutaj klepnieta jest (przez dyrekcję) już umowa na czas nieokreślony na to samo stanowisko.. A czy ja wgl mógłbym pełnić staż BHP nie mając żadnego wykształcenia w tym kierunku póki co? Może najlepiej byłohy pogadać jeszcze na luźno z obecnym bhpowcem i kierownikiem i spytać ich o jakieś porady jak
  • Odpowiedz
@jednoliterowa: To na pewno, bo nie uważam że póki co studia nauczyły mnie czegokolwiek na ten temat.. No nic, pogadam z ludźmi w robocie i zobaczymy co powiedzą nt mojej sytuacji i planów co do mnie. A wtedy zobaczymy.
Dzieki wielkie za rady.
  • Odpowiedz