Wpis z mikrobloga

#zagadka #zagadkalogiczna #matematyka #pytanie #ciekawostki
Poniewaz #!$%@? poprzedni wpis, napisze jeszcze raz prawidlowo:
Piotr i Romuald chcieli by poznac date urodzin Malgosi. Ale Malgosia z jakiegos powodu nie chce zdradzic tej daty. Wczesniej chlopcom udalo sie ustalic, ze to musi byc jeden z nastepujacych dni (dzien.miesiac):
15.05, 16.05, 19.05, 17.06, 18.06, 14.07, 16.07, 14.08, 15.08, 17.08.
Malgosia droczy sie z chlopcami, szepnela do ucha Piotrkowi w jakim miesiacu ma urodziny. Nastepnie Romualdowi szepnela na ucho jakiego dnia. Tak wiec jeden z chlopcow zna jedynie miesiac, drugi jedynie dzien jej urodzin. Nagle nieoczkiwanie odzywa sie Piotr:
- Nie wiem kiedy Malgosia ma urodziny, ale ty Romualdzie z pewnoscia nie wiesz tego rowniez.
Na to odpowiada Romuald:
- Mylisz sie, na poczatku rowniez nie wiedzialem, jaka to data, ale teraz juz wiem.
Na to Piotr odpowiada:
- Ok, w takim razie ja rowniez wiem.
Pytanie brzmi:
Kiedy Malgosia ma urodziny?
  • 5
@mamut2000:
Odpadają daty 18.06 i 19.05, bo inaczej Romuald wiedziałby jaka jest data, bo to są jedyne daty z takimi dniami. Skoro Piotr wie, że Romuald tego nie wie, to odpadają całe te miesiące. Zostają tylko daty za .07 i za .08.
Ale skoro teraz Romuald ogłasza, że zna rozwiązanie(znając dzień), to musi to być 15.08, 16.07 lub 17.08. Mamy dwie daty z dniem 14, więc Romuald nie mógłby wywnioskować urodzin
@Passarinho: Ok, uznaje odpowiedz. Nikogo to i tak nie obchodzi, ale moze przynajmniej Ty sam masz troche satysfakcji, ze udalo Ci sie to rozwiazac. Nie bylo ekstremalnie trudne, ale i tak sadze, ze 90% ludzi nie wiedzialoby jak sie za to zabrac.