Wpis z mikrobloga

Jak w centralkach typu #openhab / #homeassistant / #domoticz / #supla wygląda współpraca z urządzeniami które posiadają pewną autonomię?
Przykładowo mam sterownik ogrzewania mógłby słać temperatury (abym sobie wykresy oglądał, albo coby zadziała się jakaś akcja gdy temperatura czegośtam wyjdzie poza zakres), albo bym chciał ze smartfona (za pośrednictwem huba) zmienić zadaną temperaturę. Bo kręcić elektrozaworem sterownik może sobie sam, nawet jak serwer padnie.

Wystarczą mi odpowiedzi typu:
- w X nie da rady, jego filozofia na to nie pozwala
- w Y bez problemu, albo sam napiszesz wtyczkę albo doposażysz swój sterownik w obsługę protokołu Z.

Chyba jestem gotów na długoletni związek z którymś z wymienionych hubów, tylko chcę dobrze wybrać aby po roku nie migrować. Z tego co czytam to dużo ludzi zaczyna od domiticza bo łatwy, a potem migruje do HA albo openhuba.
  • 3
Odpowiedz: tak. Sam korzystam z HA i jest w nim masa wbudowanych intergracji - jak czegoś brak to zapewne jest github. Z przykładów o których piszesz to np integracja z oczyszczam powietrza albo robotami sprzątającym. Można do nich wysyłać pewne dane, można tez odczytywać. Sam mam automatyzację z tv i ampli yamachy, do którego wysyłam odpowiednie polecenia o wykorzystaniu wejścia albo głośności. W zwrotce otrzymuje tez ciekawe info jak np okładki płyt
@bajcik: wszystko zależy od tego jak to sterownik. Do większości rzeczy są integrację, ale można też się niemiło zdziwić, więc warto wszystko sprawdzić, szczególnie jak chcesz budować serwer w oparciu o już posiadane usługi