Wpis z mikrobloga

Czy jeśli jestem przeciętnie zarabiającym programistą i mam odłożone te kilkadziesiąt tysięcy zł na koncie to lepszym pomysłem na zainwestowanie kapitału jest kupno mieszkania na kredyt (u mnie w mieście koło 400 tysięcy zł, czyli pewnie kredyt na 30 lat) czy lepiej zainwestować to w duże stabilne spółki na giełdzie, złoto itp. a o mieszkaniu myśleć jak (jeśli) będę miał duży kapitał? Chętnie bym poczytał o za i przeciw.
#inwestowanie
  • 17
@steppenwolf90: Osobiscie jestem przeciwnikiem kupowania mieszkania na kredyt. Lepiej wynajac, a pieniadze zainwestowac. Jaka korzysc, ze mieszkanie jest teoretycznie twoje, jesli wcale nie jest twoje, bo jeszcze go nie splaciles. A bedzie twoje jak juz bedziesz stary. Mieszkanie albo dom kupuje sie na wlasnosc, jesli masz dzieci, i chcesz zeby te dzieci mialy dobry start. Generalnie wedlug mnie budowa domu/kupno mieszkania to jest kwestia rodziny, jesli zakladasz, ze potomkowie beda sie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@mamut2000: a co myślisz o kupnie na kredyt, spłacasz teoretycznie swoje. Po kilku latach chcesz się przeprowadzić to sprzedajesz z kredytem ale odzyskujesz kasę, którą włożyłeś za "wynajem" (często nawet więcej z tego masz)? Jest to bardzo popularna praktyka w UK.
@PrzThim: przy wynajmie niczym się nie przejmujesz. Z mieszkaniem dochodzi sporo formalności i to nie jest powiedziane że ot tak sobie sprzedasz mieszkanie. Jak nie musisz to nie kupuj
@mamut2000: doprawdy, genialne rady ja swoje mieszkanie na kredyt 7 lat temu kupilem ze tyle ze teraz spokojnie moge je sprzedac za 2x tyle i nawet koszt kredytu mi sie splaci, faktycznie nie warto...
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@mamut2000: @etamin: może nie sprzedasz tak od tak, ale skoro masz zamiar żyć w jednym miejscu powiedzmy conajmniej 5 lat to wg mnie wynajem to jest strata pieniędzy. Takto przynajmniej wyjmiesz tyle ile wsadziłeś przez te 5 lat w to mieszkanie. Wiadomo, trzeba na początku poświęcić na to trochę czasu z umowami, kredytami itd ale ja uważam, że to jest ciągle lepsza opcja niż płacić przez ten czas więcej za
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@mamut2000: ano jest droższy, biorę pod uwagę UK oczywiście. Zależy w jakim regionie, ale za wynajem możesz płacić nawet 2x więcej jak za kredyt na dom ;)
ano jest droższy, biorę pod uwagę UK oczywiście. Zależy w jakim regionie, ale za wynajem możesz płacić nawet 2x więcej jak za kredyt na dom ;)


@PrzThim: O #!$%@?. To cofam co napisalem, brac kredyt.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@mamut2000: to tak jako ciekawostkę ci podam, że znajomy teraz kupił 2pokojowy dom na kredyt. Wziął na długi czas, bo z 20 lat mu wyszło ale spłaca po 400f/msc (szeregowiec) więc w sumie tyle co nic, jak będzie chciał inne to to da na wynajem/sprzeda z zyskiem i weźmie kolejne. Wcześniej mieszkanie wynajmował w bloku to płacił ok 700, a standard dużo gorszy (to bez rachunków oczywiście). Jest różnica, ciekawe kiedy
@PrzThim: pytanie jak kwestia lokalizacji miejscowek znajomego ( ͡° ͜ʖ ͡°) jak ja liczyłem to koszt kredytu a wynajem to były podobne pieniądze, ale nie wiem jak jest w UK
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@etamin: tu i tu przedmieścia. Tam gdzie teraz mieszka domy są droższe niż tam gdzie był wcześniej. Mnie też to zadziwia i myślę nad kupieniem domu na kredyt od dewelopera. Jeszcze jakoś ładniej go w środku zrobić i opchnąć drożej :D
polecam książkę Marcina Iwucia finansowa forteca 800 stron konkretnej wiedzy w co warto zainwestować a w co nie


@borysEK4: pytanie
jak ta książka ma się do

Finansowego Ninja Szafrańskiego
Inwestora XXIw Tradera21

? xD
bo to chyba to samo zasadzie, Samcik też już wydał?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@interpenetrate : finansowy ninja to raczej opowiada jak ogarnąć swój domowy budżet a książka Iwucia skupia się typowo na inwestowaniu. Co do książki tradera to nie czytałem to nie wypowiem się xd