Wpis z mikrobloga

Maciej „Marianczello” Domin to popularyzator szachów, twórca najoryginalniejszego kanału o tej tematyce na YouTube. Tylko tam możecie usłyszeć, że „z trzema skoczkami to ty chłopie nie potańczysz”, czy „otwieram pozycję jak zimną oranżadę w upalny dzień”. Oprócz gry w szachy Marianczello trenuje sporty walki, rapuje, a do tego uczy angielskiego.
Porozmawialiśmy o ogromnym wzroście popularności szachów, stereotypach dotyczących szachistów, a także różnych podejściach do przedstawiania królewskiej gry.

https://arytmia.eu/marianczello-wywiad/

#szachy #marianczello #wywiad #arytmiaeu (tag do obserwowania/czarnolistowania)
Arytmia-eu - Maciej „Marianczello” Domin to popularyzator szachów, twórca najoryginal...

źródło: comment_1612897106QU5y2X4sih6x2puUwEeGgA.jpg

Pobierz
  • 17
  • Odpowiedz
@Arytmia-eu: Plusik za fajny wywiad, ale poprawcie proszę tego babola, bo aż kłuje w oczy: Paul Morphy, a nie Murphy!

Co do Marianczella, to lubię i oglądam. Nie wiem dlaczego ludzie się czepiają że nie reprezentuje mistrzowskiego poziomu; przecież to jest kanał rozrywkowy. A metafory ma faktycznie fajne, np. o hetmanie co krąży w okolicy zroszowanego króla, jak jakiś zbir pod blokiem – niby nic nie atakuje, ale nie czujesz
  • Odpowiedz
@Arytmia-eu: Oglądałem z kilkadziesiąt jego nagrań, zanim wygooglowałem jak ten gość wygląda. No nigdy nie spodziewałbym się, że to koksik z tribalem na ramieniu ;) Ma taki ciepły i miły sposób wypowiedzi.

Niemniej ostatnio zauważył, że widzom podobają się te jego barwne porównania i zaczął niektóre robić na siłę. A to miało swój urok, jak zrobił raz na kilka odcinków, a nie wciskanie w każdym po kilka, pewnie część zaplanowanych.

Niemniej
  • Odpowiedz
twórca najoryginalniejszego kanału o tej tematyce na YouTube


@Arytmia-eu: Z tym można polemizować. Zrzyna z anglojęzycznych nie mniej niż inni polscy szachowi youtuberzy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@onpanopticon: Marianczello odstaje od zawodowych graczy, ale na jego filmach jak się przygotuje, to bardzo dobrze się go słucha. Niestety na żywo jak komentuje np. dzisiaj z GM Z. Paklezą partie JKD, to już gorzej wypada. Ale też oficjalnie się do tego przyznaje, że jest słabszy od innych i za to warto dać mu suba.
  • Odpowiedz
@Bazur: Marianczello robi zajebistą robotę propagującą szachy, bo ma po prostu dar do tego i dobrze to wykorzystuje. Nie powiem o nim ani jednego złego słowa.

Niemniej chcę tutaj podpromować kogoś, kto nie jest dla niego konkurencją, a kolegą i nie ma nawet 1/100 zasięgów. A Szachusia (pewnie przez ten nick, to zepsuł, ale rozumiem, bo chciał uczyć dzieci) trzeba doceniać. Gość umie grać w szachy i no niestety, ale analizuje
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@onpanopticon: Zgadzam się z Tobą w 100% Maciek robi dobrą robotę. Oglądam też Pana Szachusia i masz rację jest dużo lepszy, a nick to sprawa drugorzędną. Każdy wie, że większość utytułowanych graczy żyje z nauki innych i muszą się wyróżniać. Mimo wszystko polecam Ci kanał KingsofChess, bo jednak GM to też inna liga w stosunku do NMa.
  • Odpowiedz
@Bazur: Oczywiście też obserwuję, ale to już dla mnie poziom za wysoki. Nie umiem nawet myśleć na tyle ruchów do przodu. Więc pozostanę póki co przy tym ;) Poziom GM jest fajny do analizowania, ale ja osobiście nawet nie chciałbym grać na tym poziomie, bo na nim dla mnie szachy już gubią magię i rzeczywiście stają się grą remisową. Same najlepsze ruchy w pozycji, zamknięcie i wymiany do remisu. To mi
  • Odpowiedz
@Bazur: A jeszcze dodam, że trzeba też umieć przekazywać wiedzę. Pakleza jest kozakiem nieprawdopodobnym i mam do niego ogromny szacunek, ale moim zdaniem wiedzy nie umie przekazywać. Gubi się gdzieś tam w swoich myślach, łapie się na prostych "a nie jednak nie". I większość GMów tak ma, że żyją trochę w głowie w swoim świecie ;) Ich analiza umysłowa, a to co wypowiadają to nieraz dwie różne rzeczy. Trudno się od
  • Odpowiedz
@Arytmia-eu: co do ostatniego wzrostu popularności szachów warto zaznaczyć że spory udział miał w tym Hikaru Nakamura, który zaczął uczyć znanych streamerów grać w szachy na wizji, do tego cały czas streamuje swoje własne gry i prowadzi kanał na youtube. Trzeba przyznać że wpadł na świetny pomysł, nie dość że popularyzuje szachy z korzyścią dla wszystkich to i jemu jakieś pieniążki za to wpadają ( ͡° ͜ʖ ͡°
  • Odpowiedz
@dullboy: W sensie, że te same i (prawdopodobnie) korzysta z gotowych analiz.
Za bardzo nie oglądam filmików tego typu, ale strasznie żałosne było dla mnie, kiedy wszyscy analizowali finałową partię z "Gambitu królowej" mówiąc o innych ruchach niż były pokazane w serialu. Począwszy od Agadmatora i Szachusia, a z odpowiednim opóźnieniem także Marianczello, wszyscy pokazują partię w przyjętym gambicie hetmańskim, wziętą nie wiadomo skąd, bo wyraźnie widać, że Dorociński zagrał kontrgambit
  • Odpowiedz
@gobblin: nie jestem jego fanem ale głupoty gadasz. Jak jest jakiś turniej to analizuje z niego partie, serial był popularny to zrobił tą partię z niego, nie wiem co w tym złego
  • Odpowiedz