Wpis z mikrobloga

#elektryka #elektroda
Potrzebuje użyczyć trochę prądu na budowę od sąsiada zanim wybudują mi przyłącze, sąsiad ma na dworze gniazdko 230V, chciałbym do niego podłączyć wtyczkę, wtyczka do podlicznika i od podlicznika kabel na budowę. Poniżej schemat tego licznika. Jak dobrze myślę, jak włożę wtyczkę do gniazdka, muszę zmierzyć na której żyle idzie napięcie i ją podłączyć pod gniazdo nr 1? a pod 4 kabel neutralny?
SztucznyKaktus - #elektryka #elektroda 
Potrzebuje użyczyć trochę prądu na budowę od...

źródło: comment_1611044899toGsGo58mRBUJEOaF6z4yd.jpg

Pobierz
  • 4
@SztucznyKaktus: Schemat podłączenia jest jak widzisz bardzo czytelny i myślisz dobrze ale ja widzę inny problem. Jak daleko masz do sąsiada (długość przedłużacza)? Czym zabezpieczone jest to gniazdo na dworze (tutaj będzie na 99% B16 i 3x2.5 mm^2 jeśli to nowoczesna instalacja TN-C-S/TT? Jaki przekrój przedłużacza na budowę? Bo może się zaraz okazać, że IPZ będzie za duże, spadki napięcia za duże (a maszyny budowlane trochę prądu biorą i oprócz tego,
@SztucznyKaktus: 60 m x 2 bo L i N się do tego wlicza to 0.8 Ω, to tego łączenia, wtyczki, zaciski na liczniku. Więc wartość impedancji pętli zwarcia dla B16 na gniazdku u sąsiada nie może przekroczyć 2 Ω a nawet mniej. Jeśli tylko wiertarka to spadek nie będzie jakiś wielki. Musisz się dowiedzieć jak wygląda to co jest u sąsiada przed gniazdkiem.