Wpis z mikrobloga

Wszystko wskazuje na to, że w tej sprawie (szczepień osób spoza list) istnieje drugie dno. Wciąż jestem zdania, że z bardzo ostrą i konkretną krytyką personalną trzeba poczekać do ujawnienia wszystkich faktów, ale zrobiło się ciekawie.

Uczulam na jedno. Ja nie próbuję bronić aktorów, czy władz WUM. Zwyczajnie bardzo boli mnie fakt ferowania daleko idących ocen przez nasze społeczeństwo bez zapoznania się z konkretnymi faktami.

No, a teraz do rzeczy. Wygląda na to, że osoby wskazane do szczepień zostały na listach wpisane jako PRACOWNICY NIEMEDYCZNI. Co więcej, zostali oni wpisani na listę DZIEŃ PRZED otrzymaniem pierwszej puli szczepionek.

Plik z listą osób upoważnionych do szczepień osób (w tym tych aktorów itp.) został przesłany do systemu IT dzień przed otrzymaniem szczepionek przez WUM, a zatem nie ma mowy o zgłaszaniu ich w trybie nagłej potrzeby wynikające z nadmiaru dawek - które z tego co mówi minister zdrowia nawet gdyby wystąpiły powinny być rozdysponowane wśród pracowników WUM i ostatecznie RODZIN osób z grupy ZERO (rodzin medyków). Co ważne według ministra zdrowia dyspozycja elastycznego podejścia do szczepienia pojawiła się dzień PO wysłaniu danych tych osób do systemu IT.

Moje podejrzenia wciąż jednak pozostają niezmienne. Wydaje mi się, że gdyby ci wszyscy ludzie zostali zaszczepieni w atmosferze jakiejś konspiracji, raczej nie chwaliliby się tym w sieci. W końcu są to ludzie wykształceni w zawodzie aktorów (w większości), zatem raczej zdawaliby sobie sprawę z tego, że jeśli dostaje się szczepionkę poza kolejnością, to trzeba zamknąć dziób na kłódkę.

Stąd wydaje mi się, że zdecydowana większość z tych osób nie miała świadomości, iż robią coś, czego robić nie powinni i że jak w głuchym telefonie ktoś uzasadniając szczepienie dopisał sobie historyjkę o promocji szczepień przez osoby znane. Wiecie o co mi chodzi? Gośka dostała propozycję szczepień, dzwoni do Kaśki, Kaśka pyta czy na pewno może więc Gośka wkręca kit, że tak tak jesteśmy znani więc będziemy abasadorami szczepień, wiec Kaśka uspokojona się zgadza.

Kwestia wpisania ich jako pracowników niemedycznych placówki też mnie zastanawia. Wydaje mi się (a to spostrzeżenie wynika z tego, że jestem programistą), że w systemie IT osoba zgłaszająca ludzi do szczepienia ma do wyboru X opcji i z racji braku opcji pasującej do tych osób wybrana została opcja PRACOWNIK NIEMEDYCZNY. Z doświadczenia wiem, że w różnych systemach informatycznych jest to dość powszechna praktyka - jak nie ma opcji do wyboru nie czeka się aż programista jakąś doda tylko wybiera się najlepiej pasującą NIE LICZĄC SIĘ z tym, że można zostać posądzonym o poświadczenie nieprawdy.

Prosty przykład. Dany system IT wymaga podania adresu zameldowania. Co robimy gdy mamy do czynienia z osobą nie posiadającą meldunku? Wpisujemy jakikolwiek adres, bo pola są wymagane.

Oczywiście PiS będzie to rysował jako celowe złamanie zasad, bo politycznie innej możliwości nie ma, a tłumaczenie, które ja tutaj podaję choć relatywnie wiarygodne publicznie byłoby nie do przyjęcia.

OCZYWIŚCIE CO WAŻNE to nie uzasadnia decyzji WUM. To nie jest dla nich usprawiedliwienie. Sam fakt zgłoszenia tych osób dzień przed otrzymaniem szczepionek jest raczej bezsprzecznie dowodem na to, iż nie działano tu pod presją czasu, czyli osoby te przez kogoś zostały celowo włączone do programu szczepień poza kolejnością, ALE z racji tego, że zazwyczaj prawda tkwi gdzieś po środku, przyjmując za wairygodne przypuszczenie, iż WUM tłumaczy się próbując się wybielić, a PiS tłumaczy się próbując WUM zdyskredytować, uznaję, że moje przypuszczenia są raczej słuszne.

Najpewniej ktoś na górze wpadł na durny pomysł dodania do szczepień paru znajomych - może nawet było to podszyte szczytnymi intencjami - ktoś inny dopisał historyjkę o ambasadorach szczepień, pare osób dało się na to dosłownie nabrać i katastrofa gotowa.

Nie wierzę w to by ci ludzie byli aż tak bezdennie głupi by wiedzieli o tym, że tak nie wolno i jednocześnie w tym uczestniczyli. Jestem wręcz przekonany, że zrobili to co zrobili sądząc, że faktycznie robią coś co nie jest złe.

#koronawirus #covid19 #covid #covid19stats
  • Odpowiedz