Wpis z mikrobloga

Dziś chciałbym Wam opowiedzieć o wyjątkowym miejscu w #perlapulnocy Takie wpisy nie cieszyły się dotąd popularnością, ale będą, może kogoś zaciekawi. To Dolina Śmierci, miejsce masowej niemieckiej zbrodni na mieszkańcach Bydgoszczy i Okolic. W październiku i listopadzie 1939 zamordowano tam między 1200 a 3000 ludzi. Zwróćcie uwagę na tablice pamiątkowe na pomniku i wykonywane przez zmarłych zawody. Według szacunków w wyniku egzekucji zamordowano tam 48% bydgoskich nauczycieli szkół średnich, 33% duchownych i 14% lekarzy. Cześć ich pamięci.
#bydgoszcz #historia
Zielonykubek - Dziś chciałbym Wam opowiedzieć o wyjątkowym miejscu w #perlapulnocy Ta...

źródło: comment_1609737435dccny2g8PXpU3fln0FyO3f.jpg

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
@Zielonykubek: Ten pomnik widziałem setki razy, i nadal widuję go regularnie. Jest na pagórku tuż obok Doliny Śmierci.
A po co później dobudowali do niego ten murowy, puzzlowo-tetrisowy "pomnik", to ja nie wiem. :))
Tak samo zresztą nie wiem, po co przemalowali kolor płomienia na zniczu na płaskorzeźbie na bramie do Doliny Śmierci. Był czerwony, a przemalowali go na różowy - a kto to widział różowy płomień na zniczu.
  • Odpowiedz
@Zielonykubek: Tak BTW, to z kiedy pochodzi to zdjęcie? Bo jest nieaktualne - obecnie tablice na tym pomniku (tym pierwszym, czyli widełkowo-kamertonowym) są czarne i mają białe napisy. A na zdjęciu jest odwrotnie.
  • Odpowiedz