Wpis z mikrobloga

#elektronika

Pytanie, od początkującego. Buduje pewien układ który mam zamiar zasilać napięciem 5v z zasilacza po USB (takiego od ładowanie telefonu). W jaki sposób mogę zabezpieczyć mój układ przed overvoltage, overcurrent, odwrotną polaryzacją, jakimiś "szpilkami" napięcia . Czy w ogóle przesadzam bo skoro korzystam z zasilacza to on to już wszystko ogarnie ?
  • 5
  • Odpowiedz
Przed overvoltage można też dac stabilizator napięcia na 5v na wyjscie z zasilacaz. Ale podejrzewam że w ladowarce juz jest.
  • Odpowiedz
@TranzystorowyCzlowiek: Zależy od prądy pobieranego z tych 5V. Ogólnie dobrym (tanim) pomysłem jest dioda szotkiego włączona szeregowo w zasilanie. Inne pomysły opierają się na tranzystorach (PMOS), jeśli dasz odwrotnie zasilanie to nie spolaryzujesz właściwie (dioda się kłania) bramki i mosfet się nie otworzy i nie puści prądu dalej.
jak ci zależy na serwisie to dajesz bezpiecznik a za nim transil jednokierunkowy, żeby w razie przepięcia poszedł bezpiecznik. Poszukaj w necie, jest
A.....k - @TranzystorowyCzlowiek: Zależy od prądy pobieranego z tych 5V. Ogólnie dobr...

źródło: comment_1604872025wnLMV24YQIczAY9brZWjNY.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz