Wpis z mikrobloga

Siemka, mam pytanie odnośnie składania kompa otóż kupiłem sobie takie podzespoły będzie coś z tego? Nigdy wcześniej nie składałem kompa i dla mnie to czarna magia, naczytałem się o jakiś podkręceniach procesora ale że do tego płyta główna musi być dobra itp Czy taki sprzęt da rade? I czy koniecznie muszę dokupywać dodatkowe chłodzenie do procka jak np nie będę go podkręcał? Proszę pomóżcie bo już głupieje od czytania na forach (jedni piszą że ta płyta główna jest dobra inni że jest gówniana). Moje podzespoły:
AMD Ryzen 5 3600
ASUS TUF B450-PLUS GAMING
GOODRAM 16GB (2x8GB) 3600MHz CL17 IRDM PRO
Gainward GeForce RTX 2060 Ghost OC 6GB GDDR6
SilentiumPC Regnum RG6V TG Pure Black
SilentiumPC Supremo M2 550W 80 Plus Gold
Crucial 500GB 2,5″ SATA SSD MX500

I pytanie czy muszę tutaj coś grzebać w sensie wystarczy tylko zainstalować windowsa i sterowniki czy muszę coś grzebać w biosach i innych rzeczach?

#komputery
  • 48
@piotrek944: Witam serdecznie.
Zacznę od omawiania płyty głównej.
Płyta ta na stronie sklepu niema w podanych parametrach, że obsługuje taką prędkość pamięci ram (3600Mhz)
Jednak na stronie producenta można wyczytać, że obsługuje ona nawet pamięci do prędkości 4400 Mhz - ale zapewne do tego celu będzie wymagana aktualizacja BIOSu.
Na samym początku po złożeniu zestawy kości powinny się bez problemu uruchomić na częstotliwości 2133 MHz - co jest i tak całkiem
@maniek50005: Dziękuję Ci bardzo za pomoc! Jutro będę składał kompa i mam nadzieje że wszystko się uda. Dodatkowo dokupiłem jednak chłodzenie fortisa 3. Czyli po złożeniu kompa i zainstalowaniu wszystkiego podkręcic w biosie ramy do 3466mhzu i raczej powinno byc wszystko ok? Wgl duza roznica jest pomiedzy 3466mhz a 3600? Głównie chodzi mi o to czy nie przepłaciłem za pamięci skoro i tak płyta główna nie obsłuży ich w 100% czy
@piotrek944:

> ...wszystkiego podkręcić w biosie ramy do 3466mhzu i raczej powinno byc wszystko ok?


Tak powinno wszystko bez problemu działać na nieco niższej częstotliwości.
Jaka jest różnica w cenie między pamięciami 3466MHz a 3600?
Weźmy np. ten zestaw modułów pamięci:
https://www.x-kom.pl/p/510874-pamiec-ram-ddr4-hyperx-16gb-2x8gb-3466mhz-cl16-fury.html

Do ramu o prędkości 3600 trzeba dopłacić 20 zł co oznacza, że mógłbyś wybrać jakieś pamięci o tym taktowaniu - ale zauważ jeszcze na opóźnienia.
Te z mniejszym taktowaniem
@maniek50005: Nigdy kompa nie składałem ale obejrzalem duzo poradnikow i dam rade ! :D Dobierałem te podzespoły ze strony techliptonu w polecanych podzespołach do 4k zł. Myślisz że takie podzespoły dadzą rade przy obróbce zdjęć w photoshopie/lightroomie i dodatkowo granie w lola bo w sumie w inne gry nie gram. Najbardziej mi zależy żeby photoshop i lightroom nie scinal.
@piotrek944: Będzie w porządku niema się czym martwić.
No może poza ramem od producenta good ram, bo na liscie kompatybilności pamięci na tej płycie głównej ani razu nie widziałem modułów tego producenta - ale to jeszcze nic nie znaczy, także zobaczymy jak będziesz komputer składał co się będzie działo. ;D
@maniek50005: Czyli jest opcja że te goodramy nie będą współpracować z tą płytą? To może wymienie je na inne bo póki jeszcze ich nie rozpakowałem to jest taka opcja tylko pytanie czy jest duża szansa że te pamięci nie podejdą?
@piotrek944: Pamięci zawsze powinny podejść, tyle nie zawsze mogą pracować na deklarowanej przez producenta prędkości - wtedy wystarczy trochę w biosie pozmieniać, np podnieść wartości napięć, poluźnić timingi i powinny pracować.

Kiedyś widziałem taki film na yt, nie pamietam tylko u kogo, ale jak go znajdę to tutaj podlinkuję.
O znalazłem w kilka minut ;D
https://www.youtube.com/watch?v=bZ7HFRX1Tr0
Tyle tutaj akurat niema twojej płyty głównej, ale są inne na chipsecie b450
@piotrek944: Warto też zaznaczyć, że w testach jest procesor amd 1 generacji a ty masz trzecią generację - także ta kompatybilność jest na pewno większa.

Postaram się ci pomóc podczas składania komputera jakbyś miał jakieś problemy, ale dopiero po południu będę miał czas jak wrócę z pracy - także jakbym nie odpowiadał to nie panikuj ;D
Jednak na wykopie też się znajdzie kilku mikrów znających się lepiej na komputerach niż ja
@maniek50005: Naprawdę nie spodziewałem się że w tych czasach są jeszcze tacy ludzie jak Ty którzy pomogą bezinteresownie, naprawdę wielkie dzięki ! Komputer jednak będę składał jutro bo czekam na to chłodzenie (Fortis 3) zastanawia mnie tylko warto kupować oddzielnie pastę termoprzewodzącą czy ta która jest dołączana do Fortisa wystarczy w zupełności?
@piotrek944: Nie pamiętam ile tam jest dokładnie gramów tej pasty - ale powinno wystarczyć na kilka razy.
Jeszcze co do takiego chłodzenia - to jeszcze dodam, żebyś nie zapomniał ściągnąć ochronnej foli z podstawy radiatora - o tej słynnej foli u tivolta to chyba wszyscy ytberzy interesujący się komputerami słyszeli.

Niby to śmieszne jest - ale ta folia jest przezroczysta i mnie też się zdarzyło założyć chłodzenie bez ściągnięcia tej foli
@piotrek944:

są jeszcze tacy ludzie jak Ty którzy pomogą bezinteresownie,


Hmm , no może nie tak bezinteresownie - bo podczas składania twojego zestawu potrzebowałbym od ciebie pomocy.
Kupiłeś tę płytę główną:
https://www.x-kom.pl/p/441207-plyta-glowna-socket-am4-asus-tuf-b450-plus-gaming.html#Specyfikacja

Na stronie sklepu sobie można przeczytać specyfikację tej płyty głównej, a co mnie najbardziej denerwuje, to brak spisu dodatkowego wyposażenia - czy aby jak sobie kupiśz np dyski twarde powiedzmy kilka sztuk to czy będziesz w stanie je wszystkie
maniek50005 - @piotrek944: 
są jeszcze tacy ludzie jak Ty którzy pomogą bezinteresown...

źródło: comment_1603979875EMLcIOq1pVToagvgUP8qF4.jpg

Pobierz
@maniek50005: Właśnie jestem w trakcie składania kompa jak na razie wszystko idzie sprawnie, jedyne co to mnie przeraża masa tych kabli ale dam radę :D Mam pytanie takie pewnie totalnie banalne ale zastanawia mnie to, mam jeden dysk ssd 500gb czy mimo ze mam jeden dysk to na komputerze bede mial "dysk C i dysk D" ?
@piotrek944: Tak, bez problemu.
Dzielenie obszaru pamięci dysku można zrobić podczas partycjonowania - inaczej przydzielania pamięci przed instalacją systemu.

A co do przewodów to pytaj śmiało - nie każdy musi zostać podłączony do działania komputera - dlatego cała ta masa nie powinna cię przerażać.

Najważniejsze przewody są dwa i one wystarczą do poprawnego uruchomienia komputera - tzn reszta jest zbędna ale przydatna do działania pozostałych podzespołów.

Pytaj jak czegoś nie będziesz
@maniek50005: Mam pierwszy problem, ta plyta glowna ma cos takiego jak aurora sync czyli podswietlenie rgb i za cholere nie widze tego kabla ktory sie tam podpina, jest taka opcja ze ten kabel trzeba kupic dodatkowo i nie ma go w zestawie ?
@piotrek944: Sorka za spam juz wszystko dziala zabieram sie za instalacje windowsa, jedyne co to mam pytanie o temperature procka, od razu po wlaczeniu kompa wlaczyl sie bios i pokazywalo temperature procesora 49 stopni. To nie za duzo jak na swierzo odpalony komp z chlodzeniem fortis 3 ?
I jeszcze jedno pytanie odnosnie wentylatorow, w biosie widze wentylator od fortisa i jeden od obudowy a obudowa ma 4 (1 chyba głowny obok procesora i 3 na przodzie obudowy) rozumiem ze te 3 na przodzie obudowy nie sa sterowane z biosu ?