Wpis z mikrobloga

  • 10
339 + 1 = 340

Tytuł: The Discovery of Heaven
Autor: Harry Mulish
Gatunek: Literatura piękna, literatura filozoficzna
ISBN: 9780140239379
Ocena: 8/10

Odkryłem (hehe) tę książkę, gdy szukałem czegoś więcej po przeczytaniu "Czarodziejskiej Góry". Odkrycie nieba określono jako duchowy spadkobierca wielkiego dzieła Manna, więc uznałem, że skoro tak mocno zagłębiłem się w Czarodziejską górę i z niewiarygodną przyjemnością przebrnąłem przez 800 stron polskiego wydania, to nie ma innego wyjścia jak zamówić tę książkę i zobaczyć, co tu się dzieję, wszak Harry Mulisch otarł się o nagrodę Nobla, a sam utwór uznano za jedne z najwybitniejszych dzieł w historii niderlandzkiej literatury.
Nie zawiodłem się.
Historia opiera się w skrócie na misji anioła, który zdaje raport z tego, czego i jak udało mu się dokonać. W celu osiągnięcia swojego celu miesza w życiach ludzi na przestrzeni kilkudziesięciu lat i kilku pokoleń zapewniając czytelnikowi niebywałą rozrywkę. Sama jednak fabuła, będąca swego rodzaju oceną ludzkości XX wieku, jest też bazą dla czegoś więcej. Ile tu było momentów dysput filozoficznych, pokazywania machinacji politycznych czy głębokich przeżyć osobistych. Bohaterowie rzucani są w różne miejsca świata i zderzają się z trudnymi wydarzeniami XX wieku, czy to nieustannie przewijający się wątek Holocausty czy przypadkowy udział bohaterów w komunistycznej konferencji. Widać również inspirację Umberto Eco - ogromna ilość intertekstualności w sztuce, literaturze, religii, numerologii robi fantastyczne wrażenie. Książka jest nasycona symbolami do tego stopnia, że czasami czułem się podobnie przytłoczony jak w Wahadle Foucault'a.
A poza tym, jest to też historia wspaniałej, niewiarygodnej przyjaźni dwojga Holendrów, którzy na pierwszy rzut oka nie w ogóle nie pasują do siebie.

Tego rodzaju literatura piękna ma dla mnie ogromną wartość, bo nie tylko dostarcza rozrywki, skłania do refleksji i pozwala przeżyć (i współprzeżyć) prawdziwe emocje, to jeszcze zachęca mnie do poszukiwania czegoś więcej, do odkrywania świata, który mnie otacza. To właśnie dla mnie stanowi o pięknie literatury pięknej.
Jeżeli pandemia zamknęła w Was domu to ta książka sprawi, że o niej zapomnicie.

Wpis dodano za pomocą strony: https://bookmeter.ct8.pl

#bookmeter
Jesdaff - 339 + 1 = 340

Tytuł: The Discovery of Heaven
Autor: Harry Mulish
Gatunek: ...

źródło: comment_16033593196F59OrOcF4uyTcHA0ceJEq.jpg

Pobierz