Wpis z mikrobloga

Drodzy specjaliści, doradźcie laikowi! Skorzystałem z okazji i podczas Amazon Prime kupiłem w dobrej cenie 4x8GB Crucial Ballistix BL2K8G32C16U4B. Szczęśliwy, że komfort mojej pracy zwiększy się po podwojeniu RAM-u włożyłem pamięci do płyty (MSI X370 Gaming Plus 7A33-011R + Ryzen 1800X) ale niestety zakończyło się to wielokrotną serią pisków i resetów. Komputer w końcu uruchomił się, ale BIOS pokazał, że częstotliwość pracy pamięci to 2400Mhz i CL 20. Pamięci mogę zwrócić, ale ze względu na cenę i potrzeby wolałbym je zostawić. I tu pytanie: czy uzyskanie katalogowych 3200Mhz jest do osiągnięcia dla kogoś, kto nigdy nie bawił się w overclocking, czy jest magia nieosiągalna dla przeciętnego użytkownika, który jest w stanie złożyć komputer, ale bez wnikania w jakieś zaawansowane tematy?
Druga rzecz, która mnie martwi - moje poprzednie pamięci (2x8GB G.Skill Flare X F4-3200C14D-16GFX) po ponownym włożeniu do komputera w BIOS wykazują taktowanie 3200Mhz, ale CPU-Z pokazuje tylko 2400. Co tu się mogło zadziać, którym wskazaniom wierzyć? Wybrałem w BIOS właściwy profil XMP dla 3200.

#komputery #pcmasterrace #ram
  • 48
@kiclaw: Mam te same pamięci. 16GB wersje czerwona kupiłem ponad poł roku temu i teraz właśnie był deal na czarne i dokupiłem kolejne 16GB. Moja płyta to MSI x470 Gaming plus max. Z racji że wsadziłem nowe pamięci płyta zrobiła reset ustawień. Stare 8GB pracowało na 3600 CL15 z delikatnie podniesionym napięciem. Teraz z racji iż nie mam czasu zmieniłem ustawienia na standardowe 3600 i CL16 i wszystko działa bez problemu
@SmutnyPi3rdolnietyMarcinek: Tego właśnie po ciuchu obawiałem się, ale jednak @DraQ1 ma taki sam zestaw pamięci, trochę lepszą płytę (x470) i u niego to działa. Chyba, że ma nowszy procesor, niż ja i tu jest pies pogrzebany ()
Czyli nawet dokupienie dwóch dodatkowych takich samych G.Skill Flare X nie załatwi sprawy?
@SmutnyPi3rdolnietyMarcinek: Sam nie mialem ale czytałem o tym problemie z ZEN+ ( 2017). Nie jest wcale przesądzone ze nie beda działały na 3200mhz tylko trzeba mieć najnowszy bios a nawet bete jak jest dostępna i zrobić manualny tuning ustawień pamięci. W tych czasach mamy tyle możliwości tuningu parametrów pracy pamięci. Wracając do czasów kiedy uczyłem się OC na płytach pokroju DFI Lan party czy Asus A8N32 aby zbliżyć się do tego
Asus A8N32


@DraQ1: w 2005 to ja już dzieci miałem ;) a B350/X370 i B450 też często (szczególnie asrock) i np RAM Patriota Vipery na kościach Nanya, stare Hynixy, nowsze CJR zresztą też ale mniej to żeby je na XMP 3200 uruchomić na Zen1 i to w dwóch bankach nie czterech to Ci lutownica nie pomoże ani wiedza ;)
@SmutnyPi3rdolnietyMarcinek: Widzę stara szkole ( ͡° ͜ʖ ͡°) Na miejscu OPa spróbowałbym cos podziałać z tymi pamięciami i dopiero wtedy myślał o zwrocie lub wymianie platformy. Prawdopodobnie taka ilość RAMu jest mu potrzebna do czegoś innego niż gry. Akurat Tomb Rider całkiem dobrze radzi sobie z więcej niż 4 core tylko zen+ mial te cory słabe w porównaniu z Intelem. Po premierze konsol nowej generacji sytuacja powinna