Wpis z mikrobloga

Mirasy z #fotowoltaika:
Jak oszacować w miarę sensownie zużycie energii elektrycznej w domu jednorodzinnym, dobrze ocieplonym wybudowanym na początku lat 90 o powierzchni mieszkalnej 120 m2? (parter + 1 piętro) bez znanych dotychczasowych kosztów energii elektrycznej?
Problem w tym, że dom ten funkcjonował większość swojego czasu jako "letniskowy" w którym przebywało się latem. W tej chwili zdemontowany jest kocioł CO który się rozleciał i grzejemy kuchnią węglową podczas gotowania + palenie w kominku, ale musimy się szykować na zimę.

Są grzałki (bodajże 2x5 kW) które są wpięte do instalacji CO i można nimi grzać dom. Obecne rachunki są niemiarodajne bo mało się tu mieszkało. Woj. śląskie, dach skośny blacha trapezowa, niemal idealnie na południe (kilka stopni skręcony na wschód).

Myślimy o tym by grzać tymi grzałkami ale nie wiem ile przyjąć - ile mogą one wciągnąć w miesiącach zimowych i jak jestem w stanie pokryć zapotrzebowanie fotowoltaiką na nadchodzące miesiące zimowe :/
  • 16
@websterpl1: duzo bedzie. No i nie wiadomo jak ocieplony, mostki cuda. Juz lepiej chyba poszukac jakis uzywany piec sprawny za pare stowek zaplacic komus zeby to zamontowal i bedzie

a swoja droga, mam junkersa zwr z 95 roku i nie dzieie sie z nim kompletne nic. Do tego nagrzewnica jest z kwasowy wiec nawet jak zachodzi kondensacja przy niskiej temperaturze to nic mu sie nie dzieje. Tesciowie maja nowo wybudowany dom
@Norskee: Co do izolacji - facet z jakiejś firmy kotłowej na podstawie zeznań właściciela dobiera do tego domu kocioł 14 kW. Myślę ewentualnie czy by się nie pokusić na wstawienie kotła (jakiegoś) i małej instalacji tak na 2 kWp żeby pokryć połowę kosztów instalacji z programu Mój Prąd. I grzać częściowo grzałkami i trochę kotłem.

Na następne lata taka instalacja zakumulowałaby dość dużo energii w miesiącach, w których się tu nie
@Kylphi niestety ale temat jest pilny i dotyczy tej zimy bo nie mam czym w tej chwili ekonomicznie grzać

@Jason_Stafford podobno kiedyś, od nowości tego domu, był zainstalowany kocioł 17 kW ale okna były stare, drewniane. Myślimy nad kotlami 12 lub 14 kW.
@websterpl1: jak tej zimy, to temat na fotowoltaikę jest przegapiony. Zaczniesz mieć jakieś uzyski z instalacji dopiero na wiosnę. Zanim zamontują instalację, a potem zmienią licznik z zakładu energetycznego, będziesz bulił pełną stawkę za prąd.

Może powietrzna pompa ciepła?
@Kylphi: @globalbus: @Jason_Stafford: @piastun: @John_archer: @Norskee: Miruny, a powiedzcie mi jak fukcjonuje rozliczenie energii:

OSD magazynuje wyprodukowaną energię przez 365 dni od momentu jej wyprodukowania.
Dajmy na to instaluję 2kWp dzisiaj i zaczynam produkcję. Nadchodzi zima, zużywam mnóstwo energii na ogrzewanie grzałkami. Jestem na minusie.

Później przychodzi wiosna, wyprowadzam się, zużycie wynosi 0. Produkcja w fotowoltaice się zwiększa.
Dochodzimy do okresu rozliczeniowego - czy jeśli wyprodukowałem
Czy mogę się teraz "energetycznie zakredytować" by spłacić to nadwyżkami? xd


@websterpl1: nie. Zbierać zaczniesz, jak zmienią ci licznik na dwukierunkowy. Wtedy to co wyjdzie jako nadprodukcja, możesz zużyć w ciągu roku. Nie masz nadprodukcji, bulisz jakbyś fotowoltaiki nie miał.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@websterpl1: pomysl może o buforze ciepła z grzałkami, lądował byś go w tańszej taryfie ciepłem a on by oddawał ciepło później. Zrób sobie kalkulacje ma ciepło właściwe pl i obczaj na YT filmiki o buforze. Podobno koszty początkowe nie są duże.