Wpis z mikrobloga

Cześć,
Od jakiegoś czasu zainteresował mnie temat automatyzacji domu. Zdecydowałem się na użycie #raspberrypi.
Rzeczy, które na start chciałbym kontrolować:
światła (on/off), kontakty (on/off).

Zależy mi na kontrolowaniu w/w poprzez internet nie będąc podpiętym pod wifi.

Który z poniższych czujników będzie lepszy?
https://allegro.pl/oferta/2-x-sonoff-basic-wifi-przekaznik-wlacznik-8413084490
https://allegro.pl/oferta/sonoff-mini-10a-wlacznik-swiatla-wifi-dopuszkowy-8396864162

Jako iż niewiele mam wspólnego z raspberry pi dołączam kolejne pytanie-
Czy w przypadku powyższych przełączników (a konkretniej tego drugiego) tryb DIY i zapytania REST załatwią sprawę włączania i wyłączania? Jak by kontrola tego wyglądała w przypadku pierwszego, który nie ma DIY?
  • 20
@GrabkaMan: temat jest grubszy.
1 - medium transmisji: wifi, zigbee, kabel.
2 - sterowanie samymi żarówkami czy obecnymi

Potem możesz zrobić na dwa sposoby apropo świateł jeżeli zostawiasz obecne żarówki, albo wsadzasz coś pod pstryczek np to co napisałeś, albo wymieniasz pstryczki na takie z wifi/zigbee. Musisz się upewnić czy masz neutral w psryczku, bo jeśli nie to pole działania się zwęża. Jest pewna firma co zrewolucjonowała rynek, bo ich urządzenia
@azer: Dzięki, ogólnie to właśnie dostałem cały zestaw. Dwa razy Sonoff mini DIY (zaraz będę ustawiał tryb DIY żeby przez restapi wysyłać zapytania) oraz raspberry.

Wiele osób wspominało właśnie o domoticzu, że spoko opcja, więc pewno też i na tym stanie moja zabawa. W przyszłości ogarnę sobie jakąś alexę czy google home i będzie starowanie głosowe.

Ogólnie to już natrafiłem na problem - płytkie puszki w domu rodziców, gdzie aktualnie przejściowo
@GrabkaMan: generalnie ja mam dosyć rozbudowane środowisko budowane przez kilka lat. Ale podstawa w tym wszystkim to dwie rzeczy, xiaomi bramka do komunikacji z 20+ urządzeniami xiaomi i przekazywanie tego do domoticza i on sam właśnie który zbiera z reszty urządzeń po wifi. Mam jeszcze zigbee2mqtt, ale na razie tylko jedno urządzenie. A no i właśnie mija bedside lamp, które gada z bramką xiaomi a robi za BLE gateway i właśnie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@azer: na razie to udało mi się z sukcesem połączyć jednego se switchy z domoticzem. Jutro czas na drugi.

Udostępniasz sobie domoticza na zewnątrz sieci może?

Jeżeli chodzi o późniejsze rozszerzenie środowiska to czy w razie pytań mogę się odezwać?