Wpis z mikrobloga

Mam mały problem z przetwornicą samochodową marki volt Polska IPS 500 Plus. Po podłączeniu zasilacza od laptopa o mocy 150 w. W laptopie przestają działać porty USB. Próbowałem sprawdzić napięcia w biosie jednak przy podłączonym zasilaczu BIOS jest tak jakby zawieszony a wszystko wraca do normy gdy odepnę zasilacz.
Podczas korzystania z laptopa w domu wszystko działa normalnie. Ktoś wie co może być przyczyną?

#elektronika #elektryka
  • 15
  • Odpowiedz
@Mintaa: najlepiej by bylo jakbyś przepikał miernikiem czy jest połączony z N lub L lub karoseria samochodu. Być może trzeba bedzie zrobić mostek do któregos z przewodow ale nie jestem pewien. Spróbuj uziemić bolec recznie w ramach eksperymentu.
  • Odpowiedz
@Mintaa
@komandor55 a przetwornica dobrze działa i ładuje laptopa? Osobiście to prędzej bym się skłaniał ku opcji, że jest za mała wydajność przetwornicy i może elektronika odcina zasilanie na USB. Dziwne dla mnie by to było, gdyby przez uziemienie to nie chciało działać.
  • Odpowiedz
@Mintaa przetwornica to jest na pewno jakaś Chińska, więc niby jest napisane, a jak jest w rzeczywistości, to się możliwe, że teraz okazuje. Może nie robi takiego kształtu napięcia jakiego oczekiwałby zasilacz laptopa? Niech się wypowie ktoś jeszcze w temacie najlepiej.
  • Odpowiedz
@marylin17: Spotkałem się kiedyś z podobnym przypadkiem, nie działał USB i touchpad bo nie było uziemienia w gniezdzie. W gniazdach z uziemieniem było ok. Niekiedy bolec połączony jest z masą elektroniki (w PC tak jest w lapkach też się spotykałem). Przetwornice mają dzielnik pojemnościowy i na masie mamy połowę napięcia sieciowego co nie każda konstrukcja lubi.
  • Odpowiedz
@Mintaa: a co ja #!$%@? wiem jak każdy jeden laptop jest zaprojektowany? xD
guzik mi mówi model.
Jedne są lepiej zrobione pod kątem zakłóceń inne słabiej i tyle.

Przetwornicę tak czy siak masz turbo dupiastą i na 90% tu leży problem
  • Odpowiedz
@Mintaa: takie przetwornice generują bardzo dużo zakłóceń a usb jest na nie bardzo podatne. Jak masz miernik jakiś to sprawdź czy między zasilaniem przetwornicy a jej wyjściem masz jakąś rezystancje albo pojemność.
Wymień przetwornice, nie słuchaj ludzi którzy to plecami.
  • Odpowiedz
@komandor55: @Analityk: @Tymian: @komandor55:

Udało mi się wczoraj pod przepływem wolnego czasu ustalić że winą jest prawdopodobnie brak uziemienia. Po podpięciu przewodu USB do laptopa i dotknięciu drugim końcem do karoserii myszka działa.

Rozebrałem przetwornicę i uziemienie gniazda jest podłączone przewodem do płytki. Problem tylko w tym że od płytki tak jakby nic dalej nie odchodzi.

Próbować wyciągnąć przewód na zewnątrz i podpinać go
  • Odpowiedz
@Mintaa: możesz próować zrobić sobie uziemienie, tylko zrób to przez jakiś bezpiecznik typu 1-2A że jeśli jakimś cudem prąd znajdzie się na uziemieniu to żeby nie doszło do pożaru
  • Odpowiedz
@Mintaa: Najważniejsze to podpiąć tak aby nie doszło do porażenia. Skoro uziemienie metaliczne działa a zakładam że przetwornica jest izolowana, spróbuj uziemić karoserie przez kondensator 100n-470n/250V i zobaczyć czy problem ustąpi.
  • Odpowiedz