Wpis z mikrobloga

#astronomia #kosmos #planety #slonce #merkury #ciekawostki #astrofoto

Tranzyt Merkurego przed tarczą Słońca 7.5.2003

Przejście Merkurego przed tarczą to w zasadzie zaćmienie obrączkowe. Jednak różni się od przypadku zaćmiewania przez Księżyc rozmiarami kątowymi ciała zakrywającego. Nasz naturalny satelita zasłania prawie całą tarczę Słońca pozostawiając jedynie ognisty pierścień. Merkury natomiast zakrywa jedynie jedną dwudziestopięciotysięczną część gwiazdy.

Przed tarczą Słońca przejść mogą tylko planety krążące bliżej gwiazdy niż Ziemia czyli Merkury i Wenus (gdybyśmy znaleźli się na Marsie – obserwowalibyśmy również tranzyty Ziemi). Przejścia Merkurego to rzadkie zjawiska, w ciągu stulecia zdarza się ich średnio 13. Zawsze wypadają w czasie dolnych złączeń planety zdarzających się w okolicy 8 maja lub 10 listopada. Wtedy właśnie Ziemia przechodzi przez węzły orbity Merkurego (nachylonej do ekliptyki pod kątem około 7 stopni). W czasie złączeń dolnych przypadających w innych terminach Merkury przechodzi “ponad” lub “poniżej” Słońca.
pekas - #astronomia #kosmos #planety #slonce #merkury #ciekawostki #astrofoto 

Tra...

źródło: comment_1601453652rGAVwbpNHYU2a5CIm00oga.jpg

Pobierz
  • 12
@pekas: pamiętam dobrze ten słoneczny, majowy poranek w 2003 kiedy usłyszałem w radiu przez pójściem do podbazy o tranzycie. Byłem bardzo smutny że nie mam teleskopu aby go zaobserwować ( ͡° ʖ̯ ͡°) wyjąłem wkład z dyskietki i patrzyłem przez niego ale Merkury jest za mały żeby dostrzec go gołym okiem na tle Słońca.
W 2016 miałem już teleskop i obserwowałem tranzyt :)
@pekas:
Obstawiam sznurówkę z lewego buta, że większość ludzi patrząc na to zdjęcie pomyśli sobie "O, obrazek", zamiast "O #!$%@? słońce jest gigantyczne."

Edit:

Widząc miniaturkę przez sekundę pomyślałem "pizza pepperoni".

@GaiusBaltar:

A nie mówiłem? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Tak czasem myślę, że każdy wpychający swoją ideologię w gardło drugiego człowieka powinien przejść pranie mózgu polegające na uświadomieniu mu jakie wizualizacje czasami przechodzą przez głowę astronomom.