Wpis z mikrobloga

Pamiętacie, ile mamy w Polsce dzikich pszczół? :)))
Dzisiaj opisuję 19/450. Jest nią murarka jastrzębcowa (Hoplitis leucomelana). To pszczoła, która zakłada gniazda w ułamanych łodygach roślin z miękkim rdzeniem.
Tutaj pełny artykuł: https://dzicyzapylacze.pl/hoplitis-leucomelana-murarka-jastrzebcowa/
A w komentarzach skrót.

Do tej pory poznaliśmy takie dzikie pszczoły, jak:
1. Pszczolinka pospolita (Andrena flavipes) - jedna z pierwszych wiosennych pszczół. Bardzo podobna z wyglądu do pszczoły miodnej
2. Koczownica lucernówka (Nomada fucata) – kleptopasożyt pszczolinki pospolitej. Dzika pszczoła, która nie buduje sama gniazd, tylko podrzuca swoje jajka innej pszczole
3. Lepiarka wiosenna (Colletes cunicularius) - pszczoła wiosenna żyjąca w dużych skupiskach
4. Nęczyn lepiarkowiec (Sphecodes albilabris) - pszczoła-kukułka podrzucająca jaja lepiarce wiosennej
5. Samotka czerwonawa (Hylaeus variegatus) - łysa pszczoła z maską
6. Dasypoda hirtipes (obrostka letnia) - pszczoła z włochatymi portkami
7. Nożycówka świerzbnicówka (Chelostoma rapunculi) - pszczoła zamykająca gniazdo kamyczkami
8. Ścieska niedopaska (Coelioxys inermis) - pszczoła kukułka podrzucająca jajka miesierkom
9. Murarka żmijowcowa (Hoplitis adunca) - pszczoła związana ze żmijowcami
10. Murarka makowa (Hoplitis papaveris) - pszczoła wykładająca gniazdo płatkami maku
11. Miesierka niedopaska (Megachile versicolor) - pszczoła wykładająca gniazdo kawałkami liści
12. Miesierka różówka (Megachile centuncularis) - pszczoła wykładająca gniazdo kawałkami liści
13. Murarka muszlówka (Osmia aurulenta) - pszczoła budująca gniazda w muszlach
14. Ceratina cyanea (rożyca błękitnawa) - pszczoła zakładająca gniazda w złamanych łodygach
15. Mamrzyca północna (Epeolus variegatus) - pszczoła kukułka podrzucająca swoje jajka do gniazd innych pszczół (lepiarek)
16, 17. Porobnica wiosenna (Anthophora plumipes) - puchata pszczoła podobna do trzmiela i jej kleptopasozyt brzęczka porobnicówka (Melecta albifrons).
18. Miesierka długowłosa (Megachile circumcincta) - pszczoła zakładająca gniazda w ziemi i wyściełająca je kawałkami wyciętych samodzielnie liści.

M.....e - Pamiętacie, ile mamy w Polsce dzikich pszczół? :)))
Dzisiaj opisuję 19/450...

źródło: comment_1600088825EACL02PCovbVW7MkL8eE8T.jpg

Pobierz
  • 44
  • Odpowiedz
@HansLanda88: Ponoć połowa dzikich pszczół w Polsce jest rzadka lub zagrożona wyginięciem.
Mówię "ponoć", bo u nas jest kiepsko z badaniami i czasami można opierać się jedynie na zagranicznych obserwacjach. Z tego względu niewiele z naszych dzikich pszczół objętych jest ochroną, co jest przykre.
W Polsce ogólnie popularyzacja dzikich pszczół kuleje i niewielu jest takich, którzy mówią głośno, ile jest dzikich pszczół w Polsce :)))
  • Odpowiedz
to zeby pomoc pszczolkom to trzeba chodzic i lamac trzciny?( ͡° ͜ʖ ͡°)

@Ja-qb: :Dobre :) Jednak nie trzeba się aż tak przemęczać. Wystarczy, że nie będzie się usuwać całej roślinności do zera ( ͡° ͜ʖ ͡°) W tym roku w łodydze roślin baldaszkowatych z zeszłego sezonu założyła gniazdo murarka trójzębna (Hoplitis tridentata).
Normalnie nic nie trzeba robić ( ͡° ͜ʖ
M.....e - > to zeby pomoc pszczolkom to trzeba chodzic i lamac trzciny?( ͡° ͜ʖ ͡°)
@...

źródło: comment_1600095145Uj6xU7uPCxY7uQOXBiuMQo.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@KisielBB: Super :) Zamierzam wrzucać tam notki o nowych artykułach.
Mam ten profil od kilku dni i dopiero ogarniam, o co chodzi. Ale dojdę do tego. Sprytna jestem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Nie chciałabym też utonąć w mediach społecznościowych, bo ja tu będę brylować w mediach, a cała pszczela idea pójdzie gdzieś w cień, a to jest najważniejsze ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Megachilidae: ach, zapomniałam napisać wtedy, ze skoro już się dla mnie nalatałaś za chabrami to tak, jestem zainteresowana. Oddam ci za przesyłkę oczywiście i dorzucę "na piwo" za fatygę.
  • Odpowiedz
@Wejszlo: I tak łażę po krzakach i zbieram nasiona dla siebie i innych, to przy okazji nazbierałam dla Ciebie. Stąd fatygi w tym dla mnie nie ma żadnej. Jeżeli masz potrzebę na chabry, to wyślij mi adres na priv i wkrótce będziesz się cieszyć nasionami.
  • Odpowiedz