Wpis z mikrobloga

@Variv: są footprinty pod 2 dodatkowe kości do tego wygląda że wszystkie pady też więc i scieżki też są. Czyli na poziomie PCB nie trzeba nic więcej. To jest GA102 więc ta sama kość co w 3090 tylko obcięta na etapie binningu. Ustawiasz inaczej fusebity i masz odblokowane bloki kontrolera pod 2 dodatkowe moduły ramu. Rozszerza to szynę więc automatycznie zyskujesz więcej przepustowości pamięci.

EDIT: https://www.reddit.com/r/nvidia/comments/impeo4/rumor_rogame_12gb_ga102_model_on_its_way_along/

wiadomo ze plotka ale
  • Odpowiedz
@Gronbar: a co to ma do rzeczy? Możliwości techniczne są. 10gb jest ryzykowne do 4k teraz i do 1440p w przyszłości. Z chęcią bym kupił 12 gb edycję za 100-150 USD więcej albo 3090 12gb w okolicach 1000 USD + podatki.
  • Odpowiedz
@keton22 to do rzeczy ma że karta by kosztowała więcej ,NVIDIA sama tego ram sobie nie produkuje że mogą na tym zarobić jeszcze to raz, dwa mówisz o przyszlosciowym graniu w 4k gdzie to jest dalej top of the top I najlepsze karty sobie z tym nie radzą, a nowe będą tylko dzięki dlss więc i tak jak będziesz chciał grać w 4k to starczy ci spokójnie tego ramu nie wiem
  • Odpowiedz
@Gronbar: ale czy ja ci zabraniam kupić wersję 10gb? Zwyczajnie zwracam uwagę na fakt że jakby była wola po stronie NV to mogłyby wrócić czasy gdzie są 2 wersje różniące się wielkością RAMu i mi by taka lepsza pasowała. Np w Pascalach były wersje 3 i 6 gb. Każdy miałby coś dla siebie.
  • Odpowiedz
  • 0
@Gronbar: ale czy ja ci zabraniam kupić wersję 10gb? Zwyczajnie zwracam uwagę na fakt że jakby była wola po stronie NV to mogłyby wrócić czasy gdzie są 2 wersje różniące się wielkością RAMu i mi by taka lepsza pasowała. Np w Pascalach były wersje 3 i 6 gb. Każdy miałby coś dla siebie.


@keton22 Nic nie stoi na przeszkodzie aby firmy zewnętrzne zrobiły wersję 3070 16 GB i 3080
  • Odpowiedz
@Variv: pytanie jest czy o ilości pamięci decyduje sam bios czy jeszcze popalone fusy na etapie binningu krzemu jak sugerowałeś.
Jeżeli fusy - fizycznie przepalane 'kable' w krzemie to po zaprogramowaniu już nic nie zmienisz, prawdopodobnie NV musiałaby wydać taki podtyp bo w tym samym procesie decydują czy dany egzemplarz GA102 ma zostać 3080 czy 3090.
Jeżeli bios to wtedy producent karty ma wolność wyboru.

Ciekawe też będzie czy jednak
  • Odpowiedz
@keton22: Tak w zasadzie na marketingowo by to lepiej wyglądało jak by pozmieniali szyny i zrobili 3070 z 10gb, a 3080 12 gb. Wtedy mogliby 3060 zrobić z 8gb.
Bo tak jak wydadzą 3060 to raczej wątpie aby dawali jej mniej niż 8gb. Więc bedziemy mieć 3070 i 3060 z 8 gb pamięci.
No ale cóż.
  • Odpowiedz
na to czekam i nie chcę wtopić kupując 3080 zbyt szybko.


@keton22: Rozsądnie. Ja jednak za długo nie będę czekał, bo chce pod CP 2077 zmienić GPU (i monitor). Chyba, że będą problemy z dostępności i ceny sztucznie pójdą w górę to inna sprawa.

Nie mniej masz racje, jak ktoś nie potrzebuje jakoś mocno warto się wstrzymać. Ulepszone wersje Super/Ti, pewnie za rok.
  • Odpowiedz
Ja się przesiadam z gtx 970 na 3080, kupuje jak tylko będzie w sklepie ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Pivoo: Ostro, ogromny skok, a CPU Ci to uciągnie? I monitor? ( ͡º ͜ʖ͡º) Ja się przesiądę z gtx 1070, który ładnie mi służy od 4 lat. Ale jeszcze chce monitor zmienić. Bo do tak wydajnych kart serii 3000 fhd@60 to marnotractwo.
  • Odpowiedz
mam i7 8700k i LG 27GL850-B, do tego tv 4k, więc się przygotowałem


@Pivoo: Celuje w podobny monitor, nad LG też rozważam. Czekam na obszerne recenzje i dostępność Dell S2721DGF.
  • Odpowiedz
@Variv: No jak ja go kupowałem to lepszego nie było, ale czern srednia, srebrzenie jest widoczne jak się zgasi światło no i HDR jest porażką. Poza tym wszystko zajebiscie :P
  • Odpowiedz