Wpis z mikrobloga

Co się dzieje na Białorusi? Mój kolega pochodzący z Białorusi podjął się codziennego relacjonowania wydarzeń w tym państwie na Facebooku. Każdego wieczora krótkie podsumowanie. Śledź i wspieraj!

Codziennie będę wrzucać jego posty z podsumowaniem dnia pod tagiem #bialoruswalczy #bialorus #polityka

Źródło: https://www.facebook.com/gaivs.fvrivsmortifervs.1/posts/3161111127354047

19.08 #thedailybialorusin

11 dzień walki o sprawiedliwe wybory był napięty po obu stronach barykady. Władza reżimowa zdała sobie sprawę, że protesty nie ucichną same z siebie, więc podjęła aktywną walkę zarówno online jak i offline.

⚡️Dziś rano pracownicy OMONu ustawili kordon przed głównym wejściem fabryki MTZ, by nie dopuścić przychodzących tu codziennie protestujących, który podtrzymują na duchu strajkujących pracowników. Tłum zebranych był kilkakrotnie rozpędzany, ale obeszło się bez aresztów.

⚡️Duża liczba pracowników telewizji białoruskiej nie została wpuszczona do budynku. Przed budynkiem stały punkty kontrolne, na których sprawdzano tożsamość osób i nie wpuszczano tych którzy byli „na liście” – czyli podpisali wczoraj otwarty list do kierownictwa BelTeleRadio z żądaniami zaprzestania nadawania nieprawdziwych informacji. Zamiast niedopuszczonych pracowników, nad programami pracują specjaliści z Rosji. Kanały też wróciły do wciskania ludziom kitu, publikując m. in. nagrania zamieszek z 2019 z Hiszpanii, jako tego co się działo w niedzielę w Mińsku.

⚡️Kolejna osoba zmarła w szpitalu od rany postrzałowej w głowę, odniesionej w trakcie protestu 11.08 w Brześciu. Gennadiy Shutau miał 43 lata.

⚡️W trakcie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa powiedział że pracownicy fabryk są zastraszani przez protestujących, przepuszczani przez korytarz nienawiści i porównał protestujących do gestapo. Chyba pomylił protestujących z dyrekcją fabryk i oddziałami OMONu.

⚡️Wciąż strajkują górnicy z BelarusKalij, do zatrzymania produkcji ma dojść w najbliższych dniach na fabrykach Naftan oraz GrodnoAzot.

⚡️Na anty-strajk (aż by się chciało napisać Counter-Strajk) wyszli natomiast pracownicy GomSelMash (Fabryka maszyn rolniczych w Homli) – trzymali czerwono-zielone flagi powtarzali rymowanki za facetem z mikrofonem.

⚡️Łukaszenka przejrzał i ocenił program Svetlany Tihanouskiej. Z tym drobnym szczegółem, że był to program partii BNF (Białoruski Narodowy Front) z roku 2002! Lekarze wciąż się spierają, czy to jest marazm czy jednak Alzheimer?

⚡️Grupa prawników przy współpracy organów ochrony prawa szykuje list do Komitetu ONZ Przeciwko Torturom. Ma to doprowadzić do przeprowadzenia dochodzenia przez ONZ w sprawie stosowania tortur na Białorusi, by móc uruchomić mechanizm rekompensacji uszczerbku na zdrowiu i psychice dla osób poszkodowanych. Zbierane są nagrania i relacje od osób torturowanych przez OMON.

⚡️Odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Koordynacyjnej, na którym wybrani zostali przewodniczący oraz utworzone grupy operacyjne.

⚡️Warszawska Szkoła Filmowa nagrała filmik dla poparcia protestujących. Śpiewają „Mury” Kaczmarskiego po Polsku i po Białorusku.

⚡️Na pro-reżimowym Telegram-kanale opublikowano kolekcję stickerów zachęcających do popierania przemocy i terroru.

⚡️Kilka dni temu, Łukaszenka powiedział że rozmawiał z Angelą Merkel. Przedwczoraj Angela zaprzeczyła by taka rozmowa miała miejsce. Dzisiaj Łukaszenka poprosił Putina przekazać Merkel by się nie wtrącała. XD Sam nie wierzę w to co napisałem, ale pod postem jest zdjęcie nagłówków!

⚡️Doradca ekonomiczny samozwańczego prezydenta ogłosił, że straty państwa podczas strajków i protestów wyniosły 500 milionów dolarów i tak liczba rośnie. Drogi panie Bielski – ta liczba przestanie rosnąć jak tylko Sasza odczepi się od stołka!

⚡️Wyniki konferencji UE na temat sytuacji na Białorusi:
- UE nie uznaje wyników wyborów
- Liderzy UE jednogłośnie zgodzili się że powinny odbyć się ponowne wybory
- Wprowadzenie sankcji osobistych przeciw osobom odpowiedzialnym za akty przemocy oraz falsyfikacji
- UE jest gotowa wesprzeć pokoje przekazanie władzy na Białorusi
- UE postanowiła przekazać €53 mln na białoruskie inicjatywy (nie podano jakie)

Wołam: @Przwoj @Cierniostwor

---------------------------

Nagłówki:
17.08 - Łukaszenko powiedział że rozmawiał z Merkel
17.08 - W Niemczech zaprzeczyli by taka rozmowa się odbyłą
19.08 - Łukaszenko poprosił Putina by przekazał Merkel by się nie mieszała
mamarysh - Co się dzieje na Białorusi? Mój kolega pochodzący z Białorusi podjął się c...

źródło: comment_1597857043BItwMVhcU45zRml67hdv80.jpg

Pobierz
  • 16
@Rewo96: @worldmaster I odpowiedź na te stickery.
Po kolei:
- Zwolnić Baćkę!
-To jest nasza flaga! Wiedzieliście?
- Nie utrzymacie!
- Uważaj na siebie, tam może być OMON...
- Otrzymam premię, kupię samochód!
- Mam nadzieję że nas pobije OMON!
- Nie możesz już dłużej pracować za grosze? Czy po prostu chcesz zmian?
- Flaga wolności?
- Flaga wolności!
mamarysh - @Rewo96: @worldmaster I odpowiedź na te stickery.
Po kolei:
- Zwolnić Ba...

źródło: comment_1597868273OiB8Ud9IUeqdMdPRDvxv5E.jpg

Pobierz
warto dodać że Merkel rozmawiała z Putinem i powiedziala mu żeby sie nie wtrącał i nie wysyłam żadnych wojsk na Białoruś a Łukaszenko według NIemiec odmówił rozmowy z Merkel
"Łukaszenka przejrzał i ocenił program Svetlany Tihanouskiej. Z tym drobnym szczegółem, że był to program partii BNF (Białoruski Narodowy Front) z roku 2002! Lekarze wciąż się spierają, czy to jest marazm czy jednak Alzheimer?"

czy to ta "analiza" co się pojawiła na stronach przychylnych Łukaszence ?