Wpis z mikrobloga

  • 0
#bhp Mirki możecie mi podpowiedzieć? W jednej pracy (sklep) pracodawca wręcz zabraniał z korzystania z paleciak elektrycznego bez szkolenia. Natomiast w obecnej nie widzą z tym żadnego problemu "bo co się stanie" i wręcz przekonują żeby się tym nie przejmować i jeździć. Odmowa w tym wypadku jest uzasadniona? Dzięki za pomoc :)
  • 18
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@kelaiblahcim bardziej mnie interesują kwestie prawne bo temat nie dotyczy mnie ale jak na sklepie takiej osobie która prowadzi tego elektryka bez szkolenia i zgody na korzystanie z niego "które z reguły są wystawiane w tym sklepie" wlezie jakiś gowniak czy cos to ta osoba się będzie potem bujać bo nie miała tego szkolenia i dostanie po dupie
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Trast: na kierowanie tzw "pieskiem" potrzeba uprawnień conajmniej WJO III kategorii. Pracodawca ma obowiązek przeprowadzić szkolenie. Inaczej w razie wypadku pierwszym pytaniem jest "Czy pracownik był uprawniony i wyszkolony z użytkowania wózka?" Jeżeli nie to pracodawca dostaje po dupie. Możesz użytkować wózek, ale z pisemną klauzulą że pracodawca jest świadomy że użytkujesz ten wózek bez uprawnień i szkolenia oraz pracodawca bierze pełna odpowiedzialność za to.
  • Odpowiedz
@Trast: to nie wolno jej z niego korzystac, chyba ze pracodawca przeprowadzi szkolenie na podstawie programowej z udt i oczywiscie uzyska pozwolenie oraz powola komisje egazminacyjną ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@high_hopes: przeczytaj jeszcze raz, jezeli nie masz uprawnien na dowolny pojazd silnikowy to pracodawca moze sam wykonac szkolenie dla Ciebie jezeli wystapil do udt o program szkolenia i zostal wpisany w rejestr jednostek.
  • Odpowiedz
@Wsciekle_piesci_meza: Nie wiem czemu piszesz o pojazdach spalinowych, skoro rozmawiamy u wózku z napędem elektrycznym. To są tzw. wózki unoszące z możliwością podnoszenia wideł do 30cm, które nie podlegają dozorowi technicznemu (Dz. U. Nr 70, poz. 650). Można korzystać z takiego urządzenia na podstawie samej zgody pracodawcy, nic nie trzeba zgłaszać do udt.
  • Odpowiedz
@high_hopes: ale czemu przywołujesz mi stronę udt skoro rozporządzenie jasno definiuje czym jest wózek jezdniowy? Paragraf 1
Zresztą udt definiuje wózek jezdniowy podnośnikowy, wózki unoszące pomimo tego, że nie podlegają pod udt to podlegają pod wyżej wymienione rozporządzenie.
  • Odpowiedz
@Wsciekle_piesci_meza: Podałem link, ponieważ nawet na stronie udt masz opisane co podlega pod dozór. Nie będę cię siłą przekonywał, możesz to interpretować jak chcesz. Na korzystanie z urządzenia podnoszącego do 30 cm nie potrzeba uprawnień udt.
  • Odpowiedz
@high_hopes: weź mi jeszcze podaj podstawe prawną gdzie jest definicja wózka unoszącego i wyraz "do 30 cm" którą powtarzasz drugi raz ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jung ma wozki wozki unoszace do 50 cm
To ze nie podlega pod dozór nie oznacza, ze nie trzeba wykonac szkolenia według programu opracowanego przez dozor lub wlasnego zatwierdzonego przez dozór.
Rozporzadzenie jak byk wskazuje wozki jezdniowe czyli wszystkie - unoszace, podnosnikowe,
  • Odpowiedz