Wpis z mikrobloga

Ktoś wyrabiał ostatnio paszport/nowy paszport w Łodzi?

Na miejscu jest info, że trzeba przesłać na adres email udokumentowany powód, wyglada to jakby większość osób nie mogła wyrobić paszportu jak nie potrzebuje go do wyjazdu do pracy/do domu/na leczenie/na pogrzeb.

#dokument #lodz #urzednicza
  • 22
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@mikeywwa: jak masz mniej niż 18 lat to dokument wypełnia opiekun prawny.
Powodu nigdy się nie podawało, a obecna adnotacja o podaniu powodu jest wymysłem z racji na pandemię. Każdy obywatel tego kraju ma zasrane prawo do posiadania paszportu, nawet jeśli nie planuje nigdzie wyjeżdżać.
  • Odpowiedz
@mikeywwa: W połowie 2019 wyrabiałem nowy paszport, nikt mnie nie pytał. W czerwcu br. wyrabiałem paszport dla dziecka, nikt nie pytał mnie o powodów. Więc coś jest nie tak, skoro Ciebie pytali tym bardziej gdy sam jako nieletnia osoba składałeś/wypełniałeś wniosek ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@mikeywwa: Robiłem rok temu i też na luzie, wniosek i elo. Żadnych pytań. Możliwe, że przez covid jest to, pamiętam, że jakiś czas temu była afera o to pytanie na wypoku.
  • Odpowiedz
@epll: @sphinxxx: w Łodzi teraz trzeba mieć zaproszenie na wizytę w celu złożenia wniosku o paszport, aby dostać zaproszenie trzeba uzasadnić i udokumentować powód potrzeby paszportu. Jestem ciekaw czy są jakieś konsekwencje jak się nakłamie/spreparuje powód.
  • Odpowiedz
@Mirek007 oczywiście, fałszerstwo to fałszerstwo, tego w żadnym wypadku nie można robić. W tej całej sytuacji chodzi o podstawę prawną takiego wymogu i podstawę ewentualnej decyzji odmownej, na pierwszy rzut oka nikt nie ma prawa od ciebie tego wymagać, ani odmawiać ci wydania paszportu, o ile nie masz jakichś spraw sądowych, jesteś skazany itp
  • Odpowiedz
@Mirek007: podanie powodu we wniosku online aby nadali Ci termin wizyty jest prosty, im lepszy powód podasz tym szybciej Cię zaproszą - gdy podasz "Bo chce mieć" będziesz dłużej czekał niż osoba która poda "Wylot do kraju spoza UE". A to po co tam lecisz gucio kogo interesuje. Tu tylko i wyłącznie chodzi o "luksus" pracy urzędów które jako jedyne po całej pandemii nadal są zamknięci dla petentów, szczególnie jeśli
  • Odpowiedz
@Mirek007: Guzik prawda, żadnego uzasadnienia mieć nie musisz. W ostatni piątek składałem wniosek, jedyne co było potrzebne, to wcześniejsze umówienie wizyty mailem/telefonicznie. Idziesz na wskazany termin z wypełnionym wnioskiem i potwierdzeniem przelewu i bez problemu składasz papiery.
  • Odpowiedz
OK, takiej odpowiedzi szukałem, w takim razie liczą, że jakiś % oleje sprawę i mniej roboty dla nich. Ale dla Twojej i innych informacji cytuję co wywiesili na szybie przed wejściem:

"Ubieganie się o dokument paszportowy będzie możliwe wyłącznie w przypadkach szczególnych* po wcześniejszym umówieniu się na konkretny dzień i godzinę.

* Prośbę o zgłoszenie wniosku paszportowego należy przesyłać na adres e-mail umotywowanej prośby wraz z niezbędnymi dokumentami potwierdzających konieczność wyjazdu poza granicę Polski w przypadkach związanych z:

-
  • Odpowiedz
@Mirek007: Byłem na miejscu po blankiet wniosku, czytałem te bzdury z szyby, ale zapytałem babkę, która akurat wywoływała ludzi i dostałem info, które wyżej Ci podałem. Obstawiam, że w ten sposób (te treści z szyby) chcieli zminimalizować ilość składanych wniosków. Żeby było wesoło, po odbiór paszportu też musisz się umówić mailowo/telefonicznie...
  • Odpowiedz
@Mirek007: Niestety trzeba podejść do urzędu i poprosić, innej opcji zdobycia nie znalazłem. Wejdź do budynku i albo ochroniarza zapytaj, albo szukaj wniosków na automacie do dezynfekcji rąk.
  • Odpowiedz