Wpis z mikrobloga

45 + 1 = 46

Tytuł: Nieznośna lekkość bytu
Autor: Milan Kundera
Gatunek: Powieść
★★★★★★★★★★

Fabułą książki są zmagania czeskich intelektualistów z życiem w komunistycznym kraju w okolicach interwencji wojsk radzieckich (1968 r.). Bohaterów jest kilku i mamy Tomasza (chirurga, który prowadzi bardzo bujne życie seksualne), Teresę (kelnerkę, która przez zbieg okoliczności poznaje Tomasza i go #!$%@?), Sabinę (malarkę i wieloletnią przyjaciółkę oraz kochankę Tomasza) oraz Franza (szwajcarskiego profesora, który wdaje się w romans z Sabiną).

Co za książka! Jedna z najlepszych jakie od dawna przeczytałem, chociaż na pewno nie każdemu będzie pasować. Pozornie głównym tematem książki jest seks i nieustanne zdrady, ale po lekturze mam wrażenie, że to był tylko pretekst do pokazania głębi charakterów głównych postaci.

Niekiedy wydawało mi się, że z powodu wyczerpania wątku książka nie może podtrzymać wysokiego poziomu i zwykle wtedy Kundera kierował opowieść na równie ciekawą tematykę albo wręcz przebijał "czwartą ścianę" dystansując się do bohaterów i zwracając bezpośrednio do czytelnika.

Książka pozwala też nieco lepiej zrozumieć postać jej autora, który uchodzi chyba za dość kontrowersyjnego. Sam był członkiem partii komunistycznej, żeby potem krytykować reżim totalitarny z emigracji we Francji, na której wyrzekł się kultury czeskiej i zabronił tłumaczenia na język czeski swoich dzieł. Zabawne, że "Nieznośna..." została właśnie napisana po czesku, a następnie celem jej wydania przetłumaczona na francuski.

Ciekawy zbieg okoliczności, bo ledwie 2 tygodnie temu czytałem "Miłość w czasach zarazy" gdzie też główny bohater miał setki partnerek seksualnych, a mimo to kochał i w tym znaczeniu pozostał wierny tylko jednej kobiecie.

Książkę gorąco polecam.

#bookmeter
Dziadekmietek - 45 + 1 = 46

Tytuł: Nieznośna lekkość bytu
Autor: Milan Kundera
G...

źródło: comment_1596829755Vg9l1uTyhTlJzFkqMN9wqI.jpg

Pobierz
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach