Wpis z mikrobloga

Ludzie opisują swoje kariery w FM to i ja spróbuję. Będzie podzielona na kilka odcinków.

Amerykański Sen odcinek 1

W piłkarskie managery gram już jakieś 18 lat, zaczynałem od dema Championship Managera 01/02 - kilka razy grałem te pół sezonu sprowadzając za każdym razem Romario do Liverpoolu ;) Nie jestem ani ekspertem ani fanatykiem, ogrywam jedną wersję przez kilka lat i to raczej w wymiarze kilkuset godzin, a nie ponad tysiąca jak niektórzy. Za to od bardzo dawna nie powtórzyłem meczu z powodu złego wyniku, nie używałem edytora, nie szukałem talentów czy gotowych taktyk w necie. Wg mnie każdy powinien grać w sposób jaki mu odpowiada, ja wolę być wywalony z klubu po nieudanych ruchach niż wygrywać wszystko naśladując pomysły innych.

W #fm18 wymyśliłem sobie, że chcę wygrać wszystkie dostępne najwyższe ligi krajowe w obu Amerykach, jeśli ktoś się nie orientuje to w grze są obecne: USA, Meksyk, Kolumbia, Chile, Peru, Urugwaj, Argentyna i Brazylia, potem ten plan ulegał modyfikacjom. Od jakiegoś czasu od długich dynastii w jednym klubie, awansów z niskich lig bardziej mnie bawi skakanie między klubami i ich przebudowywanie.

Zaczynam w lidze urugwajskiej. System rozgrywek i sposób wyłaniania mistrza w porównaniu z ligami europejskimi może wydać się dość skomplikowany. Gra się systemem wiosna-jesień, a w ciągu roku wyłaniany jest jeden mistrz (wbrew pozorom, w odniesieniu do innych lig, nie jest to informacja oczywista). Sezon skalda się z trzech kolejnych faz: otwarcie, intermedio i zamknięcie. Wiosną w fazie otwarcia każdy z każdym gra po 1 meczu, jesienią są rewanże w fazie zamknięcia. Intermedio jest turniejem letnim, gdzie liga dzieli się na dwie grupy, gdzie grupowicze grają ze sobą po jednym meczu, a na koniec zwycięzcy obu grup grają o medal z kartofla, czyli rzeczone Intermedio. Są więc trzy oddzielne rozgrywki, jak więc wyłania się mistrza? Bierze się trzy tabele: fazy otwarcia, zamknięcia i zbiorczą (na którą składają się te dwie poprzednie + mecze grupowe z Intermedio). Najpierw rozgrywany jest jeden mecz barażowy między zwycięzcami fazy otwarcia i zamknięcia, zwycięzca tego barażu wchodzi do dwumeczu wyłaniającego mistrza kraju gdzie mierzy się z pierwszą drużyną tabeli zbiorczej trzech faz. Krajowego pucharu się nie rozgrywa. W Ameryce południowej rozgrywa się dwa puchary systemem wiosna jesień. Copa Libertadores, które jest odpowiednikiem Ligi Mistrzów (ma prawie identyczny format- eliminacje, faza grupowa z 32 zespołami a potem faza pucharowa), oraz Copa Sudamericana – odpowiednik Ligi Europy, format jest jednak inny, nie ma fazy grupowej, tylko mecze pucharowe.

Pierwszą pracę w styczniu 2017 zaczynam w Penarolu Montevideo, klub z wielką historią: 4 wygrane w Copa Libertadores i 39 mistrzostw Urugwaju w tym z 2016 roku, jestem więc obrońcą tytułu. Drużyna należy do faworytów rozgrywek, ale nie jest dominatorem, jest klika liczących się ekip. Początek mam bardzo dobry. Wygrywam fazę otwarcia i Intermedio, niestety faza zamknięcia poszła gorzej, zająłem 5 miejsce, ale tylko z 3pkt straty do lidera, więc zająłem 1 miejsce w tabeli zbiorczej za cały sezon. Baraż między zwycięzcą fazy otwarcia i zamknięcia jest bardzo wyrównany ale, przegrywam 0:1 z Defensorem Sporting, nie udaje się więc wywalczyć mistrzostwa w tym momencie i dochodzi do dwumeczu o mistrzostwo (w którym jestem jako lider tabeli zbiorczej). Spotkania znowu są bardzo wyrównane, ale po dwóch remisach 2:2 przegrywam po karnych. Drugie miejsce nie jest tragedią, ale nie o to mi chodziło podejmując pracę w tym klubie. W przerwie między sezonowej sprowadzam 2 doświadczone legendy. Forlan i Arevalo Rios i jakichś wyrobników z Argentyny i Brazylii (na szukanie newgenów do pierwszego składu jeszcze trochę za wcześnie). W drugim roku pracy, w sezonie 2018, zaczynam od drugiego miejsca w fazie otwarcia z 2pkt straty do Nacionalu Montevideo, w Intermedio nie wygrywam swojej grupy ale kończąc na 2 miejscu gromadzę kilkanaście cennych punktów. Fazę zamknięcia udaje się wygrać, co z niezłymi punktami z poprzednich etapów pozwala znowu wygrać tabelę zbiorczą. W barażu zwycięzców zamknięcia i otwarcia wygrywam 2:0 więc zostaję mistrzem kraju. (barażu o mistrzostwo nie ma, bo musiałbym grać sam ze sobą). Osiągam swój cel, jednak nie odchodzę od razu z klubu, tylko gram dalej i czekam na jakieś fajne okazje do przeskoczenia do innej ligi. W połowie roku 2019, po zajęciu 3 miejsca w fazie otwarcia przechodzę do MLS do klubu Toronto FC.
#footballmanager #fm18 #gry #pcmasterrace