Wpis z mikrobloga

@istris: Bo w przemyśle masz mniej odpadów. Ilości odczynników są dobrane tak, żeby reakcja zaszła w możliwie wysokim stopniu. Zresztą przy tej skali to nie ma żadnego znaczenia i pewnie niepotrzebnie się czepiam. Fajnie, że sprawia Ci to frajdę i tyle. Miłego prania.
@istris: Podzielam opinię @Polanin:, przemysł robi wszystko w większej skali = taniej i efektywniej = mniejsze zużycie energii i odczynników = bardziej ekologicznie. O ile wylewanie oleju do kanalizacji to zły pomysł, tak wylanie go na kompost może być bardziej "eko" niż przerobienie go na mydło do prania.
@Karbostyryl: no nie do końca... ja używam tylko olei i wodorotlenku rozpuszconego w wodzie, z racji tego ze reakcja wodorotlenku z wodą jest egzotermiczna to nawet energii do tego nie potrzebuję. Cały wodorotlenek i tak mi się zmydla.
Nie widzę gdzie przemysł zrobiłby to efektywnej i przy mniejszym zużyciu energii
Cały wodorotlenek i tak mi się zmydla.

Nie widzę gdzie przemysł zrobiłby to efektywnej i przy mniejszym zużyciu energii

@istris: Ja rozumiem, że tak Ci się wydaje, ale to temat rzeka i nie bierzesz pod uwagę mnóstwa czynników, z których nie zdajesz sobie sprawy: transport detaliczny wodorotlenku, pakowanie, sama butelka po wodorotlenku. o której wspominałaś, odzysk ciepła w przemyśle, możliwe użycie odczynników o niższej czystości w zastosowaniach przemysłowych. Nie zgłębiałem tematu,
Ps. Dlaczego twierdzisz że produkcja mydła w domu to większe obciążenie dla środowiska?


@istris: @Polanin: Ja nie będę twierdził, że to większe obciążenie, ale tego absolutnie nie wykluczam, bo każdy przypadek jest inny. Musiałaś kupić wodorotlenek potasu. Kupiłaś do stacjonarnie (jak dojechałaś do sklepu?) czy wysyłkowo?
Teraz zastanów się. Masz 10 ton wodorotlenku. Ile surowców (palety, butelki, kartony, folia stretch do owinięcia palety, dystrybucja do sklepów, itp) musisz zużyć, aby
@marian1881: rozumiem Twój tok rozumowania i w pełni się z tym zgadzam, jednak przy kupnie zwykłego mydła/szamponu to tak samo trzeba doliczyć transport, magazynowanie konfekcjonowanie i całą otoczkę biznezową. Ja uważam że zużywanie starego oleju na mydło to dobre rozwiązanie, jeśli się ze mną nie zgadzasz to trudno
pamiętaj ze słowo "taniej" nigdy u mnie nie padło.


@istris: Mniejsze zużycie energii = taniej

Cena w przypadku większości ludzi jest głównym argumentem


I jest głównym argumentem decydującym o opłacalności, a więc i realności danej technologii.
@Iperyt: zalezy w sumie jak postrzegasz taniej. Bo samemu zrobic jest taniej niz kupuc w sklepie, ale pewnie drozej niz koszty produkcji na skale masowa. Czyli jak ja sobie robie, to tak - dla mnie jest duzo taniej ( ͡° ͜ʖ ͡°)

W sumie ciekaw jestem jak to do prania sie sprawdza, jakos ma. opor zeby uzyc a mam zrobione 5kg i czeka na zuzycie :D

@
@kefas_safek: w takim mydle piorę wszystko i ciuchy codzienne i z treningów do płukania dodaję kilka kropel olejku eterycznego :-)

Wody było 30%, ale mydło było rozcieńcane juz po zrobieniu 1:1 z wodą żeby miało płynną konsystencję :-) aaa i dodawałam kwasu cytrynowego żeby nie było osadu

Pewnie masz racje i rzeczywiście dużo wydajniej jest zrobić od razu 10 kg, tylko gdzie ja to będę trzymać??