Wpis z mikrobloga

Mam kolumnę A, B, C.
Jak w google sheetsach zrobić jedną regułę dla kolumny C, która sumuje wartość z kolumny A i B dla danego wiersza

Chodzi mi, żebym nie musial zrobić X reguł dla każdej komórki w kolumnie C (gdzie X to liczba wierszy), tylko jedną regułę przypisaną dla kolumny, która używa jakiejś zmiennej która okresla numer wiersza?

Picrel - w kolumnie SUMA dla każdego wiersza chcę mieć sumę kosztu najmu i media dla danego miesiąca (za pomocą jednej reguły)
#excel #google #komputery
źródło: comment_1589728428PwNrBltpCmsjnAmeCYQwfR.jpg
  • 14
@Arveit: co rozumiesz przez "przesuwasz sobie w dół" ?
jak zrobiłem formułę dla C1, zaznaczam komórkę i jak przeciągnę w dół to mam zaznaczone komórki w kolumnie C, ale nie wstawiły mi się formuły dla zaznaczonych komórek.
@asd1asd: w sheetsach musi się pojawić kursor w kształcie krzyża (tylko na kwadraciku)

@Arveit: urwało mi komentarz xD łapiesz ten kwadracik i przesuwasz w pionie lub w poziomie, formuła się skopiuje zaktualizowana o numery wierszy lub kolumn.

Jeśli chcesz, by np. numer wiersza lub litera kolumny się nie zmieniały to przed nimi wstawiasz znak $. Np skopiowana formuła =A$1+B1 w każdym wieszu będzie odowływać się do A1, ale kolejnego
@Arveit: dziękuje. pierwszy raz się tym bawię, bo w zeszycie zaczeło robić się skomplikowanie :D
da radę zrobić w prosty sposób aby brał wartości z jednego arkusza (np. stawkę za wodę) i używał w formule w innym arkuszu?
@Lewo: spoko, excel ogólnie jest prosty, gdy już się pozna kilka specyficznych dla niego funkcjonalności :D

Da radę tak zrobić, ale w obrębie jednego dokumentu (z arkusza do arkusza, ale z pliku do pliku już nie).

Ogólnie jak wpiszesz znak = w komórce, to komórka się blokuje i możesz przejść do innego arkusza i zaznaczyć tam komórkę, której wartość chcesz użyć w formule
@Arveit: picrel
formuła w arkuszu "dokonane opłaty" używa stawki z arkusza "wysokość rachunków".
jest to jeden plik na dysku google.

jak używam na danej komórce ze stawką "Pobierz link do tej komórki" to mam https://blablabla/edit#gid=0⦥=C16
raczej nie używalne w formułach, myślałem o "Zdefiniuj zakres nazwany" i posłużyć się nazwą (jeśli są widoczne między arkuszami)
źródło: comment_1589729353oX0UY4m0EYzGCPi3Uhavvr.jpg
@Lewo: nie nie, po prostu wpisz znak = i kliknij sobie w komórkę, której chcesz użyć w formule. Ewentualnie ręcznie to wyglada mniej wiecej tak ='a bcd'!B6 czyli 'nazwa arkusza'!adres
@Lewo: trochę trudniejsza rzecz, ale też do zrobienia ;) zawsze możesz trzymać stawkę za wodę w kolejnej kolumnie i kolumnę ukryć. Będzie widoczna dla formuł i funkcji, a w arkuszu nie będzie widoczna (można ją odkryć, by wprowadzić nową wartość)
@Arveit: myślałem, że nie przeczytasz edita :D
narazie wymyśliłem takie prymitywne rozwiązanie dla nowej stawki
- nowa komórka z nową stawką
- nowa formuła od danego wiersza (miesiąca), która używa nowej komórki

Wtedy stare wyliczenia zostają poprawne, nowe też.
Minusem jest to, że muszę pamiętać, w którym miejscu używana jest stawka za np. wodę i aktualizować formuły co ją używają..
Ale dla moich zastosowań chyba wystarczy.

Ogólnie przypomina to trochę programowanie
@Lewo: zmienna to właśnie wartość w komórce, a wskaźnik to adres tej komórki, tak to sobie można zobrazować właśnie. Chociaż ja jestem z tych, co wolą języki programowania bez wskaźników, życie jest o wiele prostsze :D

Ale to w miarę dobre podejście. Na sztywno też moim zdaniem git, w takim małym arkuszu nie pogubisz się, a dane pewnie też nie będą jakoś super często zmieniane