Wpis z mikrobloga

Witam serdecznie słuchajcie w skrócie remontuje sam stary dom od skutych tynków , zrobiłem nową instalacje
przewód po domu oświetlenie 1.5 mm 2 na parterze 1 strefa to korytarz kotłownia kuchnia (razem)
2 strefa salon łazienka ubikacja
kontakty przewód 2.5 mm2 takie same strefy tylko kuchenka elekt-gaz oraz bojler elektryczny i hydrofor osobne linie
wszystko kładzione pod płytami kart-gips w peszlach zbiega się w rozdzielnicy punkty podłączałem sam (gniazdka i pkt świetlne ) mam też poddasze które własnie będę również adaptował czy mogę od rozdzielnicy na parterze dać taką linie główną na poddasze i tam również zrobić rozdzielnice czy wszystkie punkty muszą zejść do tej rozdzielnicy na parterze? to moje pierwsze pytanie oraz jako ,że nie jestem elektrykiem i nie zamierzam bawić się w omnibusa zawołam elektryka z uprawnieniami do podpięcia tych bajerów w rozdzielnicy jaki może być koszt takiej usługi ? czy to są setki zł czy tys ? dzięki za odpowiedz bo oglądam przy tej inwestycji każdą zl pięć razy zanim wydam Pozdrawiam .

#elektryka
  • 14
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@boguslaw-pomietlo: jakie masz zabezpieczenie przedlicznikowe, 1faz czy 3fazy? Projektujac/wykonujac instalacje, trzeba wziac pod uwage szereg czynników. Jednym z wazniejszych jest selektywnosc zadziałania zabezpieczen. Trzeba je tak dobrac zeby w przypadku awarii zadziałało to najbliżej punktu wystąpienia. Ogolnie odpowiadając, tak można pociągnąć nowy pion i poddasze zasilic z podrozdzielni
@Krzychu92: Krzyśku to malutki domek z instalacją 1 faz , zabezpieczenie przedlicznikowe to bezpiecznik C25(nie topik 25 A ) wymieniany przez instalatorów z taurona w czasie zmiany uchwytu lini elektrycznej z drutowych na linkę wiesz nie ładowałem kasy w projekty starałem się to robić z dobrych materiałów pytałem na elektrodzie ale na dzień dobry wyśmiali mnie że przewód puszczałem w peszlach i przytwierdzałem pod płytami co 50 cm uchwytem do ściany
@CharlesStoker: dziękuje Ci serdecznie za odpowiedz bałem się ,że to koszt raczej kilkukrotnie większy raczej skuszę się aby to było z pomiarem dodam ,że w grudniu 2019 roku skontaktowałem się z elektrykiem który powiedział mi za rozciągniecie przewodu od każdego pkt 100 zł i dlatego sam postanowiłem wykonać tą czynność zawsze to ok 2000 zł w kieszeni i teraz się cieszę !
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@boguslaw-pomietlo: w takim razie puść na górę przewód 3x4mm2 (połącz go w rozdzielni na dole pod klemą zasilającą), na gorze roznicowka na 40A/20A Ia 0.03A + B16 na kontakty B10 oświetlenie..

Na dole roznicowka 40A 0.03 jako glowna pod nia kontakty na B16, oswietlenie na B10. Na toaletę/łazienkę osobny roznicowo-nadpradowy 0.03A B16.

Takie minimum. Peszel jest bez sensu pod regipsem, jedynie nadaja sie zostawic puste "na przyszłość". Peszel zmniejsza obciążalność dlugotrwala
Panowie dziękuje wam za odpowiedzi i pomoc jutro zabieram się za poddasze i mam nadzieje ,że za ok 1 miesiąc Pan elektryk zawita do mnie podłączyć te ustrojstwa bo teraz mimo że domek mały to latam z kilometrami przedłużaczy bo mi po podłączeniu licznika podpięli dwa gniazdka na przewodzie który wychodzi i z licznika i ma 20 cm :)
@Krzychu92: brak szans sam bym tego nie podłączał nadaje się tylko do
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@boguslaw-pomietlo: tak, do tego ma racje ktorys z kolegow wyżej, ze faktycznie dobrze by bylo zabezpieczyć podrozdzielnie z poddasza bezpiecznikiem C20/B20 umieszczonym w rozdzielni na dole. Zamiast podlaczenia bezpośrednio.
ze które własnie będę również adaptował czy mogę od rozdzielnicy na parterze dać taką linie główną na poddasze i tam również zrobić rozdzielnice czy wszystkie punkty muszą zejść do tej rozdzielnicy na parterze? to moje pierwsze pytanie oraz jako ,że nie jestem elektrykiem i nie zamierzam bawić się w omnibusa zawołam elektryka z uprawnieniami do podpięcia tych bajerów w rozdzielnicy jaki m


@100mph: Selektywność z charakterystykami B i C to żadna