Wpis z mikrobloga

Jakiś sprytny Mirek w temacie podłączania dodatkowych wentylatorów? Na płycie mam mniej wejść niż planowana liczba dodatkowych śmigieł i chciałbym się upewnić czy mogę skorzystać z wejść oznaczonych CPUOPT; M2FAN; AIOPUMP. Jeśli tak to na jakich zasadach one zazwyczaj działają -> czy cpuopt jest jakoś zależne od cpu_fan, czy 3pinowe ustalają sobie obroty "samemu na bieżąco" w zależności od temperatur, w których miejscach wentylatory są najbardziej wydajne, czy wentylatory RGB muszą być podłączone do wejścia sterowania RGB (płyta ASUS z Asus Aura) czy też będą świecić po podłączeniu jedynie do wejścia na wentylator.

Aaaa. Jeszcze mały dylemat. Wiatrak CPU (stockowy Intel) wyrzuca error. Nie wysyła żadnych danych o swoich obrotach do żadnego oprogramowania ani do BIOSu, zmuszony byłem wyłączyć w biosie odczyty z niego żeby komputer nie świrował przy uruchamianiu. Wentylator CPU działa oczywiście, powiedziałbym nawet że aż za dobrze bo cały czas na maksymalnych obrotach. W takiej sytuacji lepiej nie ryzykować i pokusić się na nowy czy tyrać tak aż do zajechania?

Mały edit: link do płyty głównej

#komputery #pcmasterrace #chlodzenie
  • 12
@Curus_Bachleda: Wentylator od CPU 4pinowy.

Sprawa z tymi wentylatorami jest taka że chciałbym mieć odczyty z każdego z osobna, dlatego chciałem je podłączyć pod wszystkie możliwe sloty. Mam tylko 2 wejścia na wentylatory w obudowie za to jest jeszcze wejście na chłodzenie pamięci w slocie M2, aiopump i cpuopt. Z dostępnych źródeł (a zdania na forach są oczywiście podzielone) aiopump działa mniej więcej jak bezpośrednie połączenie z molexa - stałe, maksymalne
@Curus_Bachleda: No nic, myślę, że w takim układzie skuszę się na 3 dodatkowe wentylatory i z partyzanta podłączę pod m2fan, cpuopt i chafan2. Lepiej ładować od góry czy z frontu? Wdmuchiwać czy wydmuchiwać?
@Curus_Bachleda: Jest siatka ale chodzi mi o to że przed siatką jest jeszcze cały front ozdobnego plastiku. Są w nim jakieś nacięcia to może nie będzie tak źle.

Jeszcze jedno w sumie. Wentylatory PWM też mogę podłączyć po 2 sztuki przez rozgałęźnik? System będzie wtedy korzystał z możliwości odczytu danych z nich?