Wpis z mikrobloga

Czy można uniknąć kanałowego w przypadku częściowego ułamania górnej części ścianki bocznej korony ? Dziąsło nie jest opuchnięte, ząb praktycznie nie boli, ale jest mocno nadwrażliwy na ciepłe / zimne napoje, przy badaniu igłą czuć ustępujący, kłujący ból więc pewnie w niewielkim stopniu odsłonięta jest miazga. Czy opatrunek leczniczy, a później wypełnienie jest jeszcze możliwe ?
#dentysta #stomatologia
  • 11
@marecki22: mi się tak samo niedawno zrobiło (tyle że nie boli). Z zalecenia dentysty: nie da się zrobić wypełnienia, bo może wtedy #!$%@?ąć korzeń na pół. Rozwiązanie: czekam teraz na kanałowe i przygotowanie kanału pod wstawienie koronki ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@marecki22 nie miałem rtg, ale to piątka i lekarka powiedziała, że w tym wypadku korzeń lubi się przepoławiać i wypełnienie może tylko pogorszyć sprawe
@marecki22: zależy jaki to ząb ,jak duże i jak długo miazga jest odsłonięta, jaki jest poziom higieny . Jeśli istnieje możliwość przykrycia materiałem „MTA „ może być możliwe uratowanie zęba bez leczenia kanałowego . Tak jak wspomniałem, wiele czynników tutaj ma znaczenie .
@zergzerg: szóstka dolna, ułamana trzy dni temu, od tego czasu płukana octeniseptem. W zanadrzu mam jeszcze klindamycynę.

Problem w tym, że najpewniej do kwietnia nie znajdę człowieka, który się tego podejmie