Wpis z mikrobloga

#prawo #banki #bankowosc Mirki, mam taki problem, i potrzebuję porady. Zaznaczam, że nie jest to żadne cwaniactwo. Wystawiłem bankowi fakturę, a ten wysłał mi pieniądze na inny, niż na fakturze numer konta, na którym mam zajęcie komornicze. Problem polega na tym, że normalnie płacę komornikowi przelewem, i jest to określona suma. Jednak na tym koncie jest zajęta cała kwota przewyższająca tą którą otrzymałem. Więc dosłownie zeżarło mi pieniądze przeznaczone na rachunki, i życie. Czy mogę mieć jakieś roszczenia wobec banku? Help!
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@doopchuck: a rozmawiałeś w tej sprawie z komornikiem albo samym bankiem? Za co ta faktura? Z jakiej racji bank wysłał forsę na złe konto? Jaki to bank? Jutro spytam się szefowej, może wie czy da się coś zrobić.

I jeśli bank coś takiego tobie #!$%@? to ty lepiej


  • Odpowiedz
@kropek00: Bank musi mi płacić haracz za to, że robi interesy na moim terenie. Kiedyś miałem na fakturach ten numer konta, więc pani Jadzia pewnie nie zmieniła na suwaczku, i posłała na stary. Ale liczy się ten na fakturze prawda? Co mnie to obchodzi. Nowego numeru używam już długo. To się zdarza drugi raz, ale tym razem to może mieć poważne skutki, i narazić mnie na poważne straty. Komornik nie
  • Odpowiedz
@doopchuck: jeśli placówka jest jeszcze otwarta to leć do dyrektora placówki lub umawiaj się pilnie na rozmowę. Wytłumacz sytuację. Bank może oprzeć się na przepisie (nie potrafię wskazać jaki to przepis :P ) z którego wynika że w przypadku pomyłki bankowej forsa wpłynie na nie te konto co powinna, forsę trzeba oddać i koniec. Tutaj sytuacja jest o tyle trudna, że nie wiem jak to się ma do zajęcia komorniczego.
  • Odpowiedz
@doopchuck: kolejna sprawa - bank #!$%@?ł nie jako bank, tylko jako "zwykły" przedsiębiorca robiąc przelew na zły numer konta. Jednak to bank jako instytucja finansowa może łatwiej rozwiązać twój problem dzięki swojej wiedzy z zakresu prawa bankowego.

Znalazłem coś ciekawego:

Jeśli pomyliłeś się i wysłałeś pieniądze przelewem na zły numer konta nie panikuj, pieniądze można odzyskać. Przepis 405 Kodeksu Cywilnego mówi o tym, że każdy kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, zobowiązany jest do wydania tej korzyści w naturze, lub do zwrotu jej
  • Odpowiedz
@doopchuck: spróbuję porozmawiać jutro z szefową. Jestem tylko praktykantem, ale dzięki temu nie dziwi się jak zadaję 50 pytań na minutę z zakresu prawa bankowego czy produktów banku :P

Nie wiem czy te przepisy odnoszą się do sytuacji zajęcia przez komornika, jednak nie zaszkodzi, aby bank spróbował, kto wie, może nawet jeden telefon z banku starczy. Co zrobiłeś jak ci się to zdarzyło pierwszy raz?

  • Odpowiedz
@kropek00: Ostatnim razem typowa pani Jadzia zwaliła na system, i niestety nie da się nic zrobić. #!$%@?łem, i obiecały że to ostatni raz. Teraz to jest przegięcie. Zastanawiam się, czy z prawnego punktu widzenia faktura jest w ogóle zrealizowana. Przecież był inny numer konta, i czy nie powinny wysłać drugiego przelewu, a to co się stało z kasą to już nie moja sprawa.
  • Odpowiedz
@doopchuck: dupa dupa dupa, Jadźka #!$%@?ła a nie system (chociaż i ty #!$%@?łeś, fakt). Z poziomu systemu nie da się jednak cofnąć przelewu jeśli już poszedł, to prawda (chyba że jest poza sesją ELIXIR, ale trzeba szybko reagować). Musisz wtedy gadać z dyrektorem placówki. Jeśli masz jakieś papiery na to, że umówiłeś się z komornikiem o regularne przelewy i ich wysokość, to już coś. Gadaj z dyrektorem placówki, niech lobbuje, naciska, w ostateczności zapytaj o możliwość ponownej wpłaty "haraczu", którą anulujesz w innym miesiącu kiedy sytuacja się trochę poprawi, chociaż z tym już będzie pewnie ciężko. W końcu oni też zawinili.

Niestety, komornicy w tym kraju są bezkarni, musisz to wiedzieć.

Podsumowując: pogadaj z dyrektorem, aby pogadał z komornikiem aby oddał bankowi
  • Odpowiedz