Wpis z mikrobloga

#dzicyzapylacze
Sezon na pszczoły w mojej okolicy oficjalnie uważam za otwarty :))
Bardzo się cieszę! Zawsze, gdy wyobrażam sobie radość, widzę Rumcajsa podskakującego do góry i uderzającego piętą o piętę w powietrzu. W tym roku będę musiała sprawić sobie drewniaki, żeby wypróbować tę ewolucję w chwilach radości ;))
Ale do rzeczy. Dzisiaj spotkałam samca pszczolinki (Andrena) wygrzewającego się na drzewie.
Pszczoły z tej rodziny jako pierwsze można spotkać wiosną. Najpierw pojawiają się samce i czekają na samice.
Pszczolinki gniazdują w ziemi. Samice zbierają pyłek trzecią gęsto owłosioną parą odnóży.
O tej porze roku pszczolinki najłatwiej spotkać na kwitnących wierzbach.

źródło: comment_1583674605IyDM0e3WPYRYaSg4Oiol1q.jpg
  • 17
@Tulkandra: wiesz, że ja i trzmiele ( ͡° ͜ʖ ͡°)
W pobliżu niewiele kwitło. Znalazłam go w lesie.
Czuć wiosnę. Motyle latają. No i ten zapach słońca. Cudnie dzisiaj.
Wierzby u mnie jeszcze nie kwitły parę dni temu. Jutro znowu pójdę zobaczyć, co się dzieje.
Ale poczułam energię do działania :)))
@Megachilidae: nim na północy zaczną się budzić, to jeszcze trochę minie. Ale niech jeszcze śpią. Bo u nas nie ma jeszcze kwiatów.

Jeżeli zauważycie teraz trzmiele. To są to królowe one zeszłego lata zostały zapłodnione i od nich zależy następne pokolenie trzmieli. Sadzcie rośliny pyłkodajne, pomożecie tym łagodnym, pięknym i potrzebnym nam owadom. Pomyślcie o pomidorach, kto Wam je zapyli ( ͡° ͜ʖ ͡°) także #dzicyzapylacze do
@Tulkandra: Czytam ostatnio o trzmielach (tak, im też poświęcam czas ( ͡° ͜ʖ ͡°) i takie przemyślenia :)
Trzmiele są specyficzne ze względu na to, że zimują królowe. I kiedy dla innych pszczół samotnych końcówka sezonu nie ma znaczenia (bo umierają), tak trzmiele pod koniec sezonu muszą nabrać "tłuszczyku", więc późny pożytek ma dla nich znaczenie. Dlatego tak ważne jest zapewnienie ciągłości pożytku.
@jmuhha: Niestety nie można tak powiedzieć. Ciepłe dni powodowały, że wybudzały się trzmiele. W środku zimy trudno dla nich o pokarm. Trzeba pamiętać, że każde ocieplenie to przebudzenie i strata energii, która tak bardzo potrzebna jest im wiosną do założenia gniazda. Pszczoły na tym z pewnością nie skorzystały. I z pewnością było to szkodliwe dla wielu organizmów hibernujących.

@Pannenkoek: Dzięki za życzenia! Miłej pracy ( ͡° ͜ʖ ͡
@jmuhha: Zależy to od tego, o których gatunkach mówimy.
W naszym kraju mamy ponad 450 dzikich pszczół, które w większości gniazdują samotnie i nie przynoszą miodu. Mamy również pszczoły miodne, które miód nam przynoszą. Te ostatnie są gatunkami głównie hodowlanymi (rzadko zdarza się już spotkać dzikie pszczoły miodne).
Pszczoła miodna jest gatunkiem hodowlanym (jak krowa) a ten jako taki łatwo odtworzyć. Gatunek dzikiej pszczoły jest dziki (jak żubr) i trudny do
@pierzak: Jako, że mam jeszcze trochę czasu zanim pszczoły zaczną latać, to się do tego nie zabrałam. Niby zima taka długa była a ja jakaś taka nieprzygotowana jestem :)) Za dużo na wykopie siedzę ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Pewnie pod koniec przyszłego tygodnia poeksperymentuję z wiertłami a wtedy też coś o tym napiszę.