Wpis z mikrobloga

Matecznik ratunkowy

Mateczniki ratunkowe są zakładane przez pszczoły w momencie osierocenia.

Przyjmuje się że po około 6-ciu godzinach osierocenia pszczoły zaczynają budowę pierwszych mateczników. Mateczniki zakładane są pierwszego dnia na larwach jednodniowych , drugiego na dwudniowych , trzeciego na trzydniowych.

Wynika to z biologii. Przez pierwsze 3 dni wszystkie larwy karmione są zawsze mleczkiem pszczelim. Od czwartego dnia robotnice karmi się mieszanką miodowo pyłkową z odrobiną mleczka. Mateczniki z matkami karmione są przez cały czas mleczkiem pszczelim.

Chcąc powiększyć pasiekę tanim kosztem możemy sami zasiedlić nowe ule.

Najprościej stworzyć odkład , ramka czerwiu krytego + ramka czerwiu odkrytego + ramka z pokarmem + ramka z węzą do odbudowania dla woszczarek. No i oczywiście polecany zatwór czyli ruchoma tylna ściana ula dla łatwiejszego utrzymania temperatury.

Po 13 -tu , 14 -tu dniach wygryzą się matki a po następnych max. 10-ciu dniach powinien pojawić się czerw. Dokładając co jakiś czas ramkę węzy i dodatkowo słoiczek z syropem szybko dorobimy się nowej rodzinki.

Oczywiście można przyspieszyć robiąc odkłady i poddając wyhodowane matki jednodniowe lub unasiennione. Można też wkleić mateczniki a dalszą pracę wykonają same pszczoły.

A wszystko to z pozyskanych matek z mateczników ratunkowych.

#pszczola
miroslaw-mroczkowski - Matecznik ratunkowy

Mateczniki ratunkowe są zakładane przez p...

źródło: comment_f2z0yKzEhVBO9uy1P93LJI0PxoWqDweU.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz