Wpis z mikrobloga

Murarka Ogrodowa - Osmia Rufa jest chyba najbardziej znaną dziką pszczołą.

Pojawia się wczesną wiosną w połowie kwietnia i żyje do czerwca ( około 6-8 tygodni). W pierwszej kolejności wygryzają się samce po czym po około 2 tygodniach samiczki.Samiczki wygryzają się kiedy temperatura utrzymuje się przez dłuższy czas w okolicach 15 stopni.Samce po wygryzieniu cierpliwie czekają na swoje partnerki.Ich jedynym celem jest poszukiwanie partnerek i kopulacja.

Samiczki po okresie godowym wyszukują miejsc na założenie gniazda gdzie w pojedynczych celach składają jajeczko.Poszukują miejsc nad ziemia w pustych zdrewniałych łodygach , dziurach w drzewie , strzechach , itp. Średnica zasiedlonej rurki wynosi 6 mm. dla kokonu samczyka i 8 mm. dla samiczki.Pojedyncze cele długości około 1 cm. wypełnione pyłkiem i jajeczkiem są oddzielone ścianką z glinki wymieszanej z piaskiem i nektarem.

Pszczoła ta posiada tylko jedną generacje w roku co znaczy że ze złożonych jaj wygryzą się dojrzałe osobniki następnego roku.

Pierwsze pszczoły pojawiają się w połowie kwietnia a znikają w czerwcu. Każdorazowo Murarka składa od 10 do 30 jaj w sezonie. Populacja nowych pszczół składa się przeważnie w 50 % osobników obu płci.

Z uwagi ma łatwość zasiedlania rurek trzciny lub podobnych materiałów

Murarka jest wykorzystywana w celach przemysłowych.

Okres największej aktywności przypada w porze kwitnienia sadów.Jest idealnym zapylaczem drzew owocowych. Podstawą zbiorów jest pyłek a sam sposób zbierania dość nie typowy. Pyłek zbiera nie do koszyczków jak jej kuzynka Pszczoła Miodna ( Apis Melifera ) lecz całym ciałem pokrytym włoskami , zwłaszcza spodnią częścią odwłoka.Aby zebrać pyłek musi się w nim wytarzać. Najlepszy sposób zapylania .

Dodatkowym atutem jest mały zasięg lotów ( 100 -200 metrów )..

Bardzo łatwo jest zasiedlić Murarkę w poddanych rurkach trzcinowych .

Wystarczy umieścić kokony w pobliżu rurek i poczekać na wygryzienie.

Sam sposób umieszczenia rurek zależy od pomysłowości. Od prostych powiązanych pęczków poprzez umieszczenie ich w rurkach po butelkach plastikowych do zbudowanych do tego celu domkach. Należy jedynie pamiętać że nie wolno poruszać zasiedlonymi rurkami do momenty przepoczwarzenia się larwy w kokon. Można łatwo strząchnąć larwę z pyłku a ta zginie.. Często widać podczas wyjmowania kokonów z trzciny pojedyńcze cele pełne pyłku. To jet właśnie ten efekt.

Po około 7 dniach pojawia się larwa która będzie karmić się pyłkiem prawie miesiąc.Kiedy zje wszystko zaczyna prząść kokon i powoli przepoczwarza się w dorosłego owada ( imago ). Dorosły osobnik spędza resztę życia w kokonie do wiosny następnego roku.

#murarkaogrodowa
Pobierz
źródło: comment_hTKPmAls7lAwGhWUElBuMasl5PcBbmpV.jpg