Wpis z mikrobloga

Cześć Murki, muszę zrobić sobie nowe okulary (pierwsze do ciągłego noszenia). Wcześniej okulary używałem tylko do komputera, telewizora, do szkoły (a konkretnie na lekcji do tablicy). Później, gdy miałem już nosić na stałe, zdecydowałem się na soczewki i tak używałem tylko ich aż do teraz. Niestety muszę przejść na okulary, a soczewki jedynie okazjonalnie. Oprawki już sobie wybrałem, dzisiaj powinny do mnie przyjść, więc zapewne jutro wybiorę się do salonu złożyć zamówienie. Kilka pytań do Was:

1. Jakiej firmy szkła najlepiej wziąć? Mój optyk współpracuje z HOYA, JZO, JAI KUDO, ZEISS, ESSILOR. Raczej wszystkie mają pozytywne opinie z tego co widziałem. Jak się upewnić czy soczewki na pewno będą tej firmy, o którą poproszę?

2. Czy mając wadę -2,00 i -2,25 z astygmatyzmem (cylinder -0,75 na obu) warto dopłacać do tych cienkich szkieł?

3. Jakie powłoki warto wziąć? Na pewno wezmę antyrefleks, myślę nad Blue Control, ponieważ dużo czasu spędzam przed monitorem. Co o tym myślicie?

4. I tutaj takie inne pytanie, trochę głupie - ile zajęło Wam przyzwyczajenie się do tego, że cały czas macie coś na nosie (pytanie szczególnie do tych, co dopiero niedawno zaczęli nosić okulary)? O ile przy korzystaniu z nich wcześniej, tylko gdy było trzeba nie miałem z tym większego problemu (chociaż troszkę zawsze wkurzało), to jak ostatnio próbowałem pochodzić cały dzień w tych starych okularach, to masakra, strasznie mnie to irytowało.

#okulary #soczewki #oczy #wzrok #pytanie @GloomySunday (bo widziałem, że się znacie ( ͡° ͜ʖ ͡°))
  • 13
  • Odpowiedz
@Dzienny: 1. Ja od lat używam JZO dobra cena i jakość. Przy zakupie oryginalnych dostajesz opakowanie po swoich szkłach, albo certyfikat autentyczności.
2. Zależy od rodzaju i wyglądu oprawek, wagowo to moim zdaniem nie. Wizualnie może warto dopłacić.
3. Zawsze antyrefleks, mam dodatkową parę z ochroną przed niebieskim światłem i czasem zakładam do pracy przy komputerze. Do codziennego noszenia to dla mnie nie jest konieczne.
4. Tego to już nie pamiętam
  • Odpowiedz
@alhakeem: 1. Wcześniejsze okulary robiłem w Vision Express, żadnego opakowania ani certyfikatu nigdy nie dostałem. ¯\_(ツ)_/¯
2. Zamówiłem te oprawki: https://kodano.pl/tommy-hilfiger-th-1527-003.html i właśnie nie wiem. Nie chciałbym, żeby okulary były cięższe od moich "aktualnych", które niby te cienki szkła mają.
3. A te z niebieskim światłem nadają się do normalnego użytkowania też? Ja raczej nie będę robił dwóch par oddzielnych.
  • Odpowiedz
@Dzienny: 1. Raz tylko robiłem w VE i skończyło się to reklamacją i zwrotem wadliwych szkieł, ale opakowanie dawali. Nie wiem jak jest teraz.
2. Moim zdaniem całe szkła przy Twojej wadzie będą schowane w tych oprawkach (nie wystają ranty od wewnątrz). Dopytaj się o to optometrysty, różnica w wadze będzie i tak minimalna. Przy dobrym dopasowaniu do twarzy nie powinieneś odczuć żadnego dyskomfortu.
3. Nadają się, ale mniej mi się
  • Odpowiedz
@alhakeem: 1. Ja robiłem jakoś w 2017 ostatni raz (robiłem u nich dwa razy).
2. Dopytam jeszcze jutro. Oprawki myślę, że są dobrze dopasowane (przynajmniej tak doradziła Pani w kodano, a zamówiłem przez ich stronę bo po prostu wyszło o 250 zł taniej. Mogę to ewentualnie jeszcze jakoś sprawdzić i ocenić, gdy je dzisiaj otrzymam? Bo wyglądowo pasują do twarzy, chciałbym się upewnić tylko co do rozmiaru (te mają o 1
  • Odpowiedz
@Dzienny: Mam na myśli indywidualne dopasowanie zauszników i ewentualne dogięcie oprawki. To co tutaj masz to mostek, a nie nosek ;] Też jestem zwolennikiem większych okularów.
  • Odpowiedz
@alhakeem: Raczej wszystko wygląda na dobrze spasowane. No cóż, jutro napiszę reklamację, bo kurcze podobają mi się te oprawki... Może następne będą ok, bo z tego co pamiętam to te przymierzane w salonie dobrze leżały.

Swoją drogą, orientujesz się, czy matowe oprawki będą się szybko niszczyć?
  • Odpowiedz