Wpis z mikrobloga

Na razie nie wiadomo za dużo o wirusie 2019-nCoV (który będę wołał #2019ncov ) z Chin, informacje są bardzo świeże i niejednoznaczne. Wiadomo jedynie, że jest zapewne zbliżony do MERS/SARS i pojawił się na targach zwierząt (ryb?) w Wuhan. Jednak według CDC Ameryka Północna (a więc i zapewne Europa) nie powinny określać zagrożenia jako wysokiego - W TEJ CHWILI. Z wiadomości prasowych wynika, że zarażonych jest ponad 200 osób i chorzy są już w innych krajach jak np. Tajlandia i Japonia, a pierwszy zarażony w USA był wczoraj, czyli 21 stycznia 2020. Objawy są początkowo podobne do lekkiego przeziębienia, potem pojawia się gorączka. Z tego co piszą, to prawdopodobnie chorzy zarażają najsilniej w stadium początkowym i jednocześnie przenoszenie człowiek-człowiek nie jest (?) na razie zbyt duże. Ośrodki badawcze biorą pod uwagę maksimum 14 dni choroby - więc jak coś się dzieje, to raczej szybko. NIe jest jasne czy jest przenoszony drogą kropelkową ("wykaszlany") - ale należy to brać pod uwagę. USA w 3 portach lotniczych (SFO, JFK, LAX) które obsługują podróżnych z Wuhan/Chiny wprowadziły kontrolę.

Nie jestem lekarzem ani epidemiologiem, więc moje wpisy są spostrzeżeniami a nie oficjalnym raportem. Bedę wrzucał, jak zobaczę coś nowego/ciekawego - pod powyższym tagiem.

https://www.ecdc.europa.eu/en/publications-data/laboratory-testing-suspect-cases-2019-ncov-using-rt-pcr
https://www.cdc.gov/media/releases/2020/p0117-coronavirus-screening.html
https://www.who.int/publications-detail/laboratory-testing-for-2019-novel-coronavirus-(2019-ncov)-in-suspected-human-cases
  • 6
@jag05: Ano się porobiło. W Irlandii gdzie mieszkam mamy dziś (2020.03.26) 1819 przypadków koronawirusa. Dwa miesiące temu by mnie wyśmiano.

A wracając do mojego postu:

TAK
- zbliżony do MERS/SARS
- targ w Wuhan (ale nie ryby były problemem)
- podobieństwa do przeziębienia

NIE TRAFIŁEM z informacjami
- przenoszenie człowiek-człowiek jest duże
- 14 dni choroby jest gdy przebieg jest lekki, - a jak ciężki, to się umiera albo wlecze
@bialy100k: Zrobiłeś kawał dobrej roboty przygotowując ten wpis jeszcze dwa miesiące temu, głęboko wierze że za kolejne dwa ktoś nie wróci do tego wpisu myśląc „z nostalgią” o tym co dzieje się teraz. Jak oceniasz społeczną świadomość zagrożenia w Irlandii? Czy wirus wpłynął na to czym się zajmujesz obecnie?
Zrobiłeś kawał dobrej roboty przygotowując ten wpis jeszcze dwa miesiące temu, głęboko wierze że za kolejne dwa ktoś nie wróci do tego wpisu myśląc „z nostalgią” o tym co dzieje się teraz. Jak oceniasz społeczną świadomość zagrożenia w Irlandii? Czy wirus wpłynął na to czym się zajmujesz obecnie?


@jag05: Rząd się "obudził" tuż przed St.Patrick Day. Teraz cisną, żeby nadrobić straty - to trzeba im przyznać. Może przestraszyli się Lombardii? Ale
totalny brak środków na bazie alkoholu (robiłem sam z izopropylu). A wirus "zamknął" mi firmę, bo produkuję upominki turystyczne. Mogę zapomnieć na kilka miesięcy co najmniej - i chyba czas się zająć czymś innym.


@bialy100k: mydło podobno skuteczniejsze, alkohol to do mycia powierzchni; jak długo wytrzymasz bez pracy, czy roważasz tańsze lokum lub inne oszczędności
@zino: Alkohol najczęściej wożę w aucie w spray'u przecieram kierownicę i ręce, kartę, portfel. W domu - klamki, uchwyty etc. Nie do wszystkiego mydło jest poręczne. Dom mamy swój, nie jestem sam - damy radę :) Bardziej mnie martwi potencjalna zapaść całej gospodarki na całym "zachodzie". Polacy w Polsce radzą sobie chyba dość dobrze. No i będąc katastrofistą od jakichś 20 lat psychicznie to jest dla mnie chyba nieco mniej stresujące