Wpis z mikrobloga

Czeskie miasto Třebíč leżące na Morawach znane jest z wpisanej na listę #unesco żydowskiej dzielnicy. Zostało założone w XII wieku - wraz z powstaniem klasztoru. Na bazie tego klasztoru jest zbudowany dzisiejszy zamek wraz z obecnie gotycką bazyliką św. Prokopa. Dzielnica żydowska powstała później, w związku z jarmarkami które odbywały się przy klasztorze. Na długie lata żydzi zadomowili się w miasteczku. Ich dzielnica była jednostką administracyjną z ratuszem, szkołą, dwoma synagogami itp. Czasy II Wojny Światowej nie były zbyt łaskawe - w dzielnicy utworzono getto z którego później transportowano ludzi do różnych obozów koncentracyjnych (m.in. Auschwitz). Obecnie to dość senny fragment miasta, nierozwinięty turystycznie. Będąc na miejscu, oprócz wspomnianej bazyliki warto odwiedzić też żydowski cmentarz który różni się charakterem od chrześcijańskich.

https://podroze360.tk/2019/12/13/trebic-niepowtarzalna-dzielnica-zydowska/

Autorski tag do obserwowania/czarnolistowania: #podroze360

#podroze #podrozujzwykopem #czechy #ciekawemiejsca #morawy
MrDeadhead - Czeskie miasto Třebíč leżące na Morawach znane jest z wpisanej na listę ...

źródło: comment_KKOCmbuhQrn2fpAHOBQTVJvY5MBesXgB.jpg

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz
@Raziel92: no w końcu renesans i włoscy architekci ;) Ja się w zeszłym roku zdziwiłem ile na Morawach jest ciekawych miejsc wartych odwiedzenia. 4 dniowa wizyta jak miałem tym razem, to zdecydowanie za mało.
  • Odpowiedz