Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 33
@Niggalke: @Shishu: wg. wiki jest X w języku polskim:

Występowanie litery x w zapisie języka polskiego reguluje ortografia: w dawnych zapożyczeniach w których oryginalnie było x w pisowni polskiej jest ono zamieniane na ks, rzadziej na gz, na przykład łacińskie słowo textile oznaczające tkaninę lub suknię po długim procesie adaptacji jest współcześnie zapisywane w języku polskim jako tekstylia, podobnie contextus (związek) → kontekst, expeditio (wyprawa) → ekspedycja, luxus (bujny wzrost, rozpusta, zbytek) → luksus, exemplar (odpis, kopia, obraz, wzór) → egzemplarz, examen → egzamin. Do XIX wieku litera x była literą alfabetu polskiego na równi z pozostałymi literami, stosowana zarówno w zapożyczeniach, jak i wyrazach rodzimych (np. xięstwo). Do dziś zachowała się w wyrazie xenia, nazwiskach (np. Axentowicz, Axer, Jaxa, Koxowski, Mixtacki, Rexemowski, Xiężopolski i skrótach (x. = ksiądz, książę). Prócz słów współcześnie zapożyczanych, lub jeszcze nie w pełni zaadaptowanych, w języku polskim litera x jest używana sporadycznie także w innych kontekstach, np. jako symbol lub skrót, na tablicach rejestracyjnych pojazdów i nazwach firm, np. Polimex, Hortex.


Do dziś litera X używana jest także jako wariant
  • Odpowiedz
dlaczego podczas głosowań, wypełniania dokumentów, ankiet itd. stawiamy X w jakimś polu zamiast pisać "iks" ? myślałem, że Polacy nie gęsi ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@pika_dmj: wg wiki x nie należy do polskiego alfabetu

Litery Q (ku; majuskuła: Q; minuskuła: q), V (fał, rzadziej: we[3]); majuskuła: V; minuskuła: v) oraz X (iks; majuskuła: X; minuskuła: x) nie są zaliczane do liter polskiego alfabetu, gdyż w polskim słowotwórstwie nie ma potrzeby ich stosowania. Występują one tylko w wyrazach pochodzenia obcego, czyli zapożyczonych (patrz np. imię Xymena lub dawną pisownię xiążę).


https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Alfabet_polski
  • Odpowiedz