Wpis z mikrobloga

Mam pytanie do kogoś z #prawo, a więc jestem spadkobiercą ale chciałabym ten spadek oddać bratu, zrobić zbycie spadku (oddać mieszkanie ale też i ewentualne długi itd.) i właśnie, czy jeżeli okaże się że są jakieś długi czy wierzyciele mogą mnie obarczyć nimi (pusać upomnienia, wezwania itd) czy bezpośrednio już brata tylko? Jak to wygląda?

#pytanie #pytaniedoeksperta
  • 8
@o_n_a:

czy jeżeli okaże się że są jakieś długi czy wierzyciele mogą mnie obarczyć nimi (pusać upomnienia, wezwania itd) czy bezpośrednio już brata tylko

Mogą i Ciebie, i brata (odpowiedzialność solidarna). Tyle że wówczas masz roszczenie regresowe względem brata. Tj. komornik zajmie Ci 2 tysiące na koncie z tytułu długu spadkowego - możesz dochodzić zwrotu tych 2 tysięcy od brata.

Art. 1055.

§ 1. Nabywca spadku ponosi odpowiedzialność za długi
@Dutch
§ 2. W braku odmiennej umowy nabywca ponosi względem zbywcy odpowiedzialność za to, że wierzyciele nie będą od niego żądali spełnienia świadczeń na zaspokojenie długów spadkowych.

Jak mam to rozumieć?
Czy da się to jakoś załatwić żeby wierzyciele nie zapukali jak coś do mnie i ode mnie dochodzili długów tylko od brata bezpośrednio?