Wpis z mikrobloga

Na wypoku, jak zawsze, zaroiło się od domorosłych specjalistów od #iran , #bliskiwschod i #geopolityka . Jedni wieszczą IIIWŚ, inni śmieją się, że za 2 tygodnie nikt już nie będzie o sprawie pamiętał.

Zamiast czytać wypokowe "mądrości", radzę zajrzeć na TT dr Szewko. Mądrego zawsze dobrze posłuchać. A w tej tematyce trudno o większego eksperta.

tldr;
1. Zdarzenie bez precedensu - zabicie generała państwa z którym nie jest toczona wojna.
2. Irak oskarżył USA o złamanie umów (Premier Iraku: zabójstwo Solejmaniego jest aktem agresji (USA))
3. Pełna ewakuacja obywateli USA z Iraku
4. Pełna gotowość armii Iranu
5. Pełna gotowość armii Izraela
6. Pełna gotowość armii USA w regionie...

#iran #usa #bliskiwschod #geopolityka
  • 13
via Wykop Mobilny (Android)
  • 8
@p4ws: ta, szewko już się madrzyl przy okazji ataku na drona i na aramco. Każdy wróży z kart i tyle. To co opisałeś jest normalne w takim przypadku ale na tym się skończy. Iran nic nie zyska regularna wojną, jest skazany na porażkę. Mówię to jako domorosły ekspert mieszkający 12 lat na bliskim wschodzie, zaraz obok Iranu, w którym mam firmę i regularnie jestem.
@blinxdxb:
jakbyś zajrzał na jego TT to byś zobaczył m.in. jego wypowiedź, że na chwilę obecną wszystkie scenariusze są możliwe i nie ma pojęcia co się wydarzy. Ale przejrzenie jego tweetów warto też z tego powodu, że zamieszcza skrócone informacje z serwisów arabskich - czego praktycznie nie robią nasze media.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@p4ws: ja patrzę bezpośrednio na lokalne serwisy. To żadna mądrość powiedzieć, że wszystko jest możliwe. Przewidzieć najbardziej prawdopodobny scenariusz jest trudniej, ale tak jak pisałem już wiele razy na tej wojnie najwięcej straci Iran. To nie jest potega jaka się wydaje wykopkom, że jest. Jest zupełnie odwrotnie. USA wraz z koalicja może ich rozwalić nie stawiając stopy na ich terenie.
@blinxdxb:
1. 99% wykopków (i w ogóle Polaków) nie czyta bezpośrednio serwisów arabskich, więc dla nich taka kompilacja jest kopalnią aktualnych depesz z różnych stron konfliktu.
2. "To żadna mądrość powiedzieć, że wszystko jest możliwe" - wcześniej mu zarzucałeś, że mówi nieprawdę. Teraz mu zarzucasz, że nie wróży z fusów. Dałem link do jego TT żeby ludzie mogli zobaczyć fakty, których na wykopie na chwilę obecną brakuje - a on je
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@p4ws: serwisy arabskie nie są wolna prasa i są głosem władców danego kraju. Zarzucam szewko, że jego prognozy to albo, że wszystko się może zdarzyć, albo gada bzdury, które się nigdy potem nie sprawdzają. Zobacz co mówił po atakach na aramco czy drony i jeszcze wcześniej. Przywołałes mnie do tablicy swoim wpisem to piszę jak to wygląda z perspektywy kogoś, kto tu mieszka i na codzien styka się z sytuacją. Dopiero
@blinxdxb: Nie mówię tylko o tej sytuacji. Kiedy kilka lat wstecz, byłem pochłonięty sytuacją na bliskim wschodzie, już wtedy miewał wpadki.
@p4ws: Tak, masz rację. Wykopki, którzy nie interesują się wydarzeniami na co dzień owszem. Ale jest jeszcze kilka osób, które rzeczywiście wiedzą i ogarniają sytuację bliskiego wschodu. Dla mnie czasy, kiedy siedziało się godzinami i przeglądało wszystkie doniesienia z frontu skończyły się dawno temu, ale nadal jest grupa, która
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@babisuk: o tamtych dwóch nie było wiadomo. Jeden zabity w hotelu w Dubaju, drugi podczas pochodu. O wielu pewnie nawet nie wiemy. Mieli zajebisty Intel i się zdecydowali. Na pewno było to zaplanowane od dawna. A o bin ladenie napisałem, bo został zabity tak samo, na obcej ziemi i bez wiedzy rządu tego kraju. Pakistan miał o to pretensje tak jak teraz Irak.