Wpis z mikrobloga

Mirki, pytanie: wybrać #homeassistant #openhab czy #domoticz ?

Używałem testowo openhab (w zasadzie #openhab2) bo w necie prezentował się lepiej od #domoticz, ale w użyciu sprawia wrażenie projektu robionego chaotycznie (kilka różnych wersji panelu konfiguracji + pliki tekstowe, które na dodatek nie są ze sobą spójne), pomimo sporej bazy pluginów boję się, że dodawanie kolejnych urządzeń i powiększanie konfiguracji po X miesiącach będzie udręką (trzeba sobie przypominać co jest w plikach konfiguracyjnych, a co w panelu, który zresztą jest nieintuicyjny).

Spróbuję chyba z homeassistant, jeżeli to zły pomysł, spróbujcie mnie jakoś odwieźć, zanim spędzę nad nim zbyt wiele czasu.
Znam jakieś podstawy pythona, basha, powershella, więc nawet w razie potrzeby będę w stanie coś dopisać. Podobno bardziej zasobożeny od domoticza, bo w Pythonie, a nie C++, ale w razie czego powiększę serwer. Zresztą skoro Python, to jest szansa, że będzie szybciej rozwijany.

#smarthome #inteligentnydom #automatykadomowa
  • 8
wypowiadam się jako zaawansowany użytkownik openhab'a, wybierz home assistant xD
Co prawda nie miałem praktycznie do czynienia z tym "systemem" ale czytałem sporo pozytywnych opinii, z openhabem jest tak jak mówisz - dużo kombinacji w plikach tekstowych żeby to działało tak jak trzeba więc jest to opcja raczej dla zaawansowanych kuców jak ja ( ͡° ͜ʖ ͡°)

P.S Openhaba mam 4 rok także coś tam wiem
@grajlord: jako użytkownik HA, myślałem że HA jest kiepski, ale chwila z Domoticzem wyleczyła mnie z takiego myślenia. HA jest ch*jowy ale ze wszystkich kontrolerów najmniej ch*jowy.
No chyba że chcesz zainwestować siano, to wtedy HomeSeer jest wart przetestowania.
@grajlord: od roku mam homeassistant u siebie - głównie działam na sonoffach oraz zigbee od xiaomi/ikei ; nie miałem do czynienia z innymi systemami, więc nie będę obiektywny. ;-)

HA jest aktywnie rozwijany i jeśli dobrze kojarzę jest przynajmniej 1 osoba pracująca full time nad projektem (co widać w ticketach).

Nie jest idealnie - od plików tekstowych nie uciekniesz, a ja osobiście odradzam instalację na karcie SD - miałem sporo problemów,
@warstwowy_kabel: @cocamide: @piwniczak: @simpo:
Dzięki za odpowiedzi, na razie faktycznie przesiadam się na HA. Jest kiepski xD ale lepszy niż OH, a skoro mówicie, że też lepszy od Domoticza, to wam wierzę ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Jeśli chodzi o pliki tekstowe, to trochę się źle zroumieliśmy - ja też wolę configi w plikach tekstowych, bo łatwo jest backupować/rekonfigurować/wracać do ustawień po X miesiącach/latach. Ale
jako użytkownik HA, myślałem że HA jest kiepski, ale chwila z Domoticzem wyleczyła mnie z takiego myślenia. HA jest chjowy ale ze wszystkich kontrolerów najmniej chjowy.


@piwniczak: to jest chyba najlepsze podsumowanie dostępnych opensourceowych systemów xD
ja też wolę configi w plikach tekstowych, bo łatwo jest backupować/rekonfigurować/wracać do ustawień po X miesiącach/latach.


@grajlord: Niestety HA rowniez idzie ta droga. Kiedys wszystko bylo jasnie i klarownie w yamlach, a teraz powoli exportuja rzecz po rzeczy do GUI