Wpis z mikrobloga

Dobra, dzisiaj udało mi się uzyskać odpowiedź. Jakby kogoś z Was interesowało to #swiatlowody z #tmobile ma adres niepubliczny. Szkoda że się tym nie chwalili wcześniej bo w życiu bym nie podpisał z nimi umowy. Się z deczka zdenerwowałem bo nie mogę seedowac torrentow ¯\_(ツ)_/¯
  • 17
@krzywy_kanister:

IP jest publiczne (Ciebie widać z zewnątrz, ale po IP nie dostaniesz się bezpośrednio do urządzenia).

Zostają półśrodki czyli dyndsn, vpn czy inne takie. Co ważne upewnij się po jakim protokole (ipv4 czy ipv6) ma działać (nie działa na obu naraz, jeśli mega zaawansowane sprawy).

I przy loginie trzeba wpisywać przedrostek bez_ochrony- (wtedy porty nie są blokowane).


Wypowiedź przedstawiciela Orange na ich forum.
@krzywy_kanister: tak, w Neostradzie (bez względu, czy to ADSL czy FTTH) jest publiczne IP przyznawane routerowi. Tak było zawsze. IP jest zmienne, w światłowodzie (nie wiem jak ADSL) czas dzierżawy w tej chwili wynosi ponad tydzień (kiedyś 24h). Publiczny IP, to publiczny IP, czyli taki, który jest routowalny w Internecie, co ma do tego dynDNS, czy VPN? Nie wiem, jakie podejście stosuje t-mobile, ale CGNAT w sieciach FTTH wydaje mi się
@krzywy_kanister: chodzi mi bardziej o zasięg i przepływności, u lokalnych dostawców, CGNAT może mieć sens, w sieciach tak rozległych i przy takich przeplywnosciach jak w Orange czy T-Mobile, to moim zdaniem nieoptymalna technologia
@micihol: Tak uwazasz, czy tak jest? Co ma CGNAT do wydajnosci? Przeciez mnostwo operatorow go stosuje, duzi, mali. Przeciez chodzi o ilosc adresow IPv4, biznesy moga dostac czy ktos na zyczenie moga dostac adres publiczny a nie osoba prywatna z automatu.
@krzywy_kanister: nie wiesz, co ma CGNAT do wydajności? a co Twoim zdaniem wymaga większej wydajności sprzętu sieciowego? routing pakietów, czy translacja? poza tym, pokaż mi większego, ogólnopolskiego dostawcę internetu „stacjonarnego”, który stosuje CGNAT, bo wszyscy, których znam (UPC, Vectra, Multimedia, Orange, Netia) przydzielają adresy publiczne klientom indywidualnym domyślnie, bez dopłat. Dopłacasz za statyczny adres, jeśli operator ma to w ogóle w cenniku dla indywidualnych.
@krzywy_kanister: ale Ty mi nie pisz, co przeczytałeś w Wiki, tylko podaj przykłady, na których opierasz swoje teorie. Poza tym, mylisz się - dylemat wydajności jest kluczowy, bo niesie za sobą konsekwencje inwestycyjne. W ogóle ta dyskusja jest dość dziwna - wpadasz tutaj i kwestionujesz sytuacje z publicznymi adresami IP, w momencie kiedy szczególnie Orange od zawsze je dawał w swoim dostępie stacjonarnym, już od czasów SDI, nie pamietam jak to