Wpis z mikrobloga

@MercedesBenizPolska: Z tego co patrzyłem najtańszą opcją jest albo stary komp którego już masz, albo VM, albo Raspberry, z których najtańszy odpowiedni jest Zero W (jeśli wystarczy Ci wi-fi). Ale na orange'ach i bananach się nie znam więc piszę. Wykop mądry to coś doradzi (ʘʘ)
  • Odpowiedz
@tre33: Stary komputer w dłuższej perspektywie zeżre pewnie tyle prądu, że taniej wyjdzie kupić nowe Pi, które zużyje go tyle, co nic.
  • Odpowiedz
@ms93: dlatego też szukam Pi :) Choć z niektórymi thin clientami może się zrównać. Sądzę, że będzie to 4-5W.

@sylwek2k: byłbym raczej zaskoczony. Tak sobie smieszkujesz czy posiadasz jakąś wiedzę?
  • Odpowiedz
@tre33: najtaniej to pojechać do UK i tam kupić lokalnie. co da oszczędność niecałych 10pln chyba. przecież ta płytka kosztuje 57zł w botlandzie. ja brałem u nich.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@tre33: i chcesz na na tym pi zero w, przepuszczać wszystkie zapytania do dns'ów? Na kliencie wifi? Przecież to zauważalnie zwiększy opóźnienia wszystkich zapytań. Sam pomysł fajny, ale imo lepiej to stawiać na urządzeniu, które jest fizycznie wpięte do sieci.
  • Odpowiedz
@tre33: Rozumiem, że sytuacja tego wymaga... Tylko pamiętaj o tym, że dodajesz jeszcze jednego aktywnego klienta. Wtedy bandwith na użytkownika leci na pół.
  • Odpowiedz
@tre33 Jaki model tego routera? Jeśli jest kompatybilny z OpenWrt to proponuję zmianę firmware i doinstalowanie Adblocka bezpośrednio na routerze.
  • Odpowiedz
@lukasgl: @mike3e: bardzo Wam dziękuję za rzeczowe wsparcie.
Sytuacja wygląda tak, że obecnie jest router ZTE mf970 (bieda-rozwiązanie ALE z cat 6 i anteną zewnętrzna). Nie ma złącza ethernet i nie ma mowy o otwartym oprogramowaniu, niestety. Kiedyś zmienię ale na razie mnie nie stać na b525.

Chciałem spróbować pi-hole, więc z informacji jakie znalazłem, wiem że minimum to Pi Zero i wifi.
Jeśli jest serio takie fajne,
  • Odpowiedz
Pracowałem na OpenWrt plus modem USB LTE i nie była to przyjemność.


@tre33: bardzo zależy od wersji OpenWrt i konkretnego modemu, ale teraz te rozwiązania są już bardzo stabilne.

Inna sprawa jest taka, że ze względu na limity prądu na USB, nie ma w naturze modemów LTE o kategorii większej niż 4.
  • Odpowiedz
@mike3e: dokładnie tak jak piszesz. OpenWRT jest świetne i wyciska niesamowite rzeczy z wielu routerów.
U mnie był to tp-link o specyficznym wsparciu, wymagającym zewnętrznego zasilania nawet przy zwykłym LTE. Ale raz na dobę reset i jakoś chodził.
  • Odpowiedz