Wpis z mikrobloga

Do wszystkich fachowców. Przymierzam się do samodzielnego otynkowania małej komórki lokatorskiej (piwnica). Chcę do tego użyć tynku cementowo-wapiennego tynkfix (tani). Od kilku dni czytam, oglądam YT itp i w sumie wiem tyle że każdy robi to inaczej. Łącząc to wszystko opracowałem sobie instrukcję, która ma jednak jeszcze braki głównie takie ile czekać pomiędzy konkretnymi czynnościami bo tego najczęściej brakuje w filmach i instrukcjach

1. Gruntuję gruntem głęboko penetrującym przy pomocy ławkowca.
2. Przyklejam listwy tynkarskie w pionie gipsową zaprawą tynkarską (a może zaprawą klejącą?).
3. Rozrabiam tynk cementowo-wapienny bardziej płynny (np 5l wody) - mieszadło.
4. Namaczam ścianę spryskiwaczem takim jak od płynu do szyb albo wałkiem.
5. Narzucam tynk (obrzutka) na ścianę bokiem kielni (a może czerpakiem?)
6. Czekam 6-12h (tyle jest w instrukcji tynku) tak by związało ale nie wyschło.
7. Rozrabiam tynk cementowo-wapienny wg. instrukcji (4l wody).
8. Narzucam kielnią tynk tak by sięgał na grubość listew i wstępnie równam blichówką.
9. Czekam (ile?)
10. Równam łatą tynkarską (mam typ h) tym bokiem z jedną blachą (góra litery h) uzupełniając braki blichówką.
11. Czekam (ile?)
12. Usuwam listwy.
13. Równam (drapię) łatą tynkarską typ h ale bokiem z podwójną blachą (dół litery h) zdrapując małe nadmiary tynku.
14. Uzupełniam braki po listwach blichówką.
15. Znowu drapię łatą tynkarską h.
16. Równam (gładzę) całość packą styropianową nieustannie ją mocząc w wodzie.
17. Maluję białą farbą akrylową do elewacji po min 2tyg (a może inna farba?).

Czegoś brakuje? Coś robię źle? I jak z tym czekaniem pomiędzy etapami?

#remontujzwykopem #budujzwykopem #remont #tynkownie #diy #piwnica
  • 6
  • Odpowiedz
@familyguyfan aby tynk nie pekal mój fachowiec wrzucał siatkę taka jak do styropianu między cegły a 1 warstwę tynku. Zapobiega to takim #!$%@? milropeknieciom jak sciana pracuje. W komórce może być niepotrzebne, ale na dużych powierzchniach robi robote.
  • Odpowiedz
@familyguyfan: Ja listwy przyklejam na kleju gipsowym. Jest on mocny a zarazem wiaze do 10 min. Jezeli pomieszczenie jest wieksze to dobrze do sznurka sie ustawia pozostale. Jak zaszprycujesz (sama woda cement i troche piasku) to mozesz sobie darowac to cale moczenie. Cale to tynkowanie mozna zrobic na raz bez czekania jezeli nie sa duze grubosci. Zarzucasz tynkiem sciagasz nawet drzwiami od stodoly, wyciagasz listwy i jak chcesz gladzisz
  • Odpowiedz
@VezookVip: Dzięki za rady. Zdecydowałem jednak że kupię tynk gipsowy zamiast kleju gipsowego do listew właśnie z powodu tego czasu wiązania. Dla Ciebie to zaleta, ale ja wiem że nie zdążę ich wypoziomować zanim klej zaschnie tym bardziej że ściany krzywe i pełne garbów.
  • Odpowiedz
@familyguyfan: Tam nie ma co robic dluzszy czas, bo tylko przykladasz late i sie samo uklada. Za bardzo chyba technicznie do tego podchodzisz. Zacznij dzialac wszystko sie dowiesz "przy robocie" :) powodzenia
  • Odpowiedz