Wpis z mikrobloga

JAK ZROBIĆ PRAWO JAZDY W GRUZJI?
#gruzja #prawko #ciekawostki #zainteresowania

Witajcie, pytaliście dość często w jaki sposób zdaje się w Gruzji na prawo jazdy. Zapytaliśmy o to naszego współpracownika - Grzegorza Batumi, mieszkającego na co dzień w gruzińskim kurorcie Batumi :-)

Grzegorz udał się na miejscu do Ośrodka Egzaminowania dla przyszłych kierowców. Obecnie w całej Gruzji trwa akcja wymiany praw jazdy na nowe, więc ośrodki wypełnione są po brzegi kierowcami ze starymi dokumentami.

Z informacji od Grześka wiemy, że w Gruzji nie ma egzaminu na tzw. "mieście". Cała część praktyczna odbywa się na placu manewrowym. Część teoretyczną tak jak w Polsce zdaje się przed egzaminem praktycznym - w języku gruzińskim, rosyjskim lub angielskim, także Polacy mogą również zdawać egzamin i otrzymać gruzińskie prawko.

Egzamin na kategorię C oraz C+E zdaje się dużym busem i głównie sprowadza się do zaparkowania składu pod kątem 90 stopni. Okazuje się, że nie jest to taka prosta rzecz, bo jak widział Grzesiek, w danym dniu na 8 podchodzących do egzaminu, nie zdał nikt! Egzaminator pokazał egzaminowanym jak to się robi w 20 sekund!

Egzamin na kat. B zdajemy na samochodzie osobowym. Należy bez pomyłki przejechać wyznaczoną trasę na placu manewrowym - jej ustawienie zobaczcie na załączonym zdjęciu. Nie jest specjalnie trudny, polega na zaliczeniu parkowania tyłem, zatoczki, slalomu i ruszania na ręcznym. Nikt ponoć nie zwraca uwagi na zapięcie pasów, włączenie świateł itp.

JAKA PROCEDURA?

Realnie to procedura będzie taka: przylot, badania lekarskie, zapisanie się na egzamin, po paru dniach teoria, potem jest bodaj 30 dni i max 5 podejść do praktyki. Jak się nie uda - zaczynamy od teorii ponownie. Jak ktoś zda to prawko dostanie niemal od ręki, tego samego dnia.

Koszt egzaminu to około 50-60 lari. - napisał Grzegorz Batumi - chętni w Polski, którzy przylecą na egzamin do Gruzji i będą spać u mnie, dostaną moją pomoc w ogarnięciu całej procedury, a nawet mogą liczyć na moją obecność w trakcie egzaminu.

Wszystkie pytania piszcie pod tym postem - Grzegorz Batumi odpowie Wam na nie, a także pomoże w zorganizowaniu noclegu, wyżywienia i przy egzaminie na prawko.

Czekamy zatem na jeszcze więcej szczegółów od Grześka a Was zachęcamy do odwiedzenia Gruzji bo to piękny kraj i poszerzania wiedzy na jej temat i całego Kaukazu :-)
DziennikCodzienny - JAK ZROBIĆ PRAWO JAZDY W GRUZJI?
#gruzja #prawko #ciekawostki #z...

źródło: comment_3vBraS0UwwxglM9cynWqWojbvjhs4Wct.jpg

Pobierz
  • 14
@DziennikCodzienny: tak wygląda plac manewrowy dla aut osobowych i ciężarowych. Osobówki zaczynają od zatoczki (1), następnie lewy łuk, ruszanie z ręcznego (2), parkowanie tyłem (3), ósemka (4), parkowanie przodem i wyjazd z zatoki (5) oraz na koniec slalom (6).

Ciężarówki mają jazdę po łuku, ruszanie pod górkę, parkowanie tyłem pod kątem 90 stopni i skręt z postoju w lewo
DziennikCodzienny - @DziennikCodzienny: tak wygląda plac manewrowy dla aut osobowych ...

źródło: comment_Gr3BEsgOfxr7esq6dG0diuBsj6HMEVzi.jpg

Pobierz
jak ten dla Ciebie jest trudny to jaki jest ten polski?


@ZmiksowanaFretka: nie wiem jak jest teraz, za moich czasów można było nie wylosować zatoczki. Ja niestety wylosowałem, aczkolwiek jakimś cudem egzamin to jeden z trzech jedynych momentów mojego życia, kiedy zatoczkę zrobiłem poprawnie.