Wpis z mikrobloga

Przeprowadzamy się z dziewczyną do Zurychu w okolicach 17 czerwca (ona będzie robić doktorat na ETH, ja na razie szukam czegoś). Największym wyzwaniem wydaje się być znalezienie mieszkania. Mamy opcję pojechania tam na kilka dni w pierwszych dniach czerwca z myślą o szukaniu mieszkania - tylko czy to ma sens? Nie będziemy wtedy mieć jeszcze pozwoleń, bo to załatwimy dopiero po właściwym przyjeździe w drugiej połowie czerwca, co wydaje mi się być problemem w aplikacjach o mieszkania. Co polecacie? Próbować tam pojechać na te kilka dni i szukać czegoś licząc, że bez papierów nam wynajmą czy olać to i przyjechać dopiero później, pomieszkać w tymczasowym mieszkaniu i szukać już będac zarejestrowanym? Wiadomo, wygodniej byłoby jechać z tobołami już do właściwego mieszkania, ale może tego przejściowego mieszkania nie da się uniknąć.
#szwajcaria #zurych #zurich
  • 25
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@ms93: w Szwajcarii nigdy nie byłem.
Ale ja bym najpierw pojechał najpierw bez tobołków żeby być mobilnym.
To nie jest daleko a da ci oglad sytuacji. No i zawsze możesz się umówić na jakieś rozmowy o mieszkanie.
  • Odpowiedz
@ms93: polecam wam, żeby żona na uczelni popytała się ludzi o mieszkanie. Niektóre uczelnie pomagają załatwić zakwaterowanie i to na pewno będzie najlepsza opcja dla was. Może jest jakiś koordynator który pomoże wam takowe znaleźć? Ogólnie w Zurychu z mieszkaniami jest bardzo ciężko a i cena jest bardzo różna niż w innej części Szwajcarii. Plus dla was, że małżonka będzie pracownikiem uczelni wyższej a to bardzo duży prestiż.

Edit: Do
  • Odpowiedz
@ms93: raczej nie ma szans. Bez papierów nie wynajmiesz, żeby w ogóle obejrzeć mieszkanie są wyznaczane specjalne "czasy oglądania mieszkania" na których zwykle zjawia się od 5 do 30 potencjalnych lokatorów, i to zawsze właściciel/agencja decydują komu wynająć.
Próba wynajęcia bez pracy i języka to dodatkowe utrudnienie.
  • Odpowiedz
@ms93: Na początek szukajcie tzw wg zimmer np: https://www.wgzimmer.ch/wgzimmer.html. Przypomina to trochę mieszkanie na stancji studenckiej z innymi ludźmi. Jest tańsze niż wynajęcie mieszkania czy hotelu. Taka rada jeżeli nie mówisz po niemiecku biegle i nie jesteś z IT, bio-chem lub finansów, to zacznij już szukać pracy. Jest cholernie ciężko znaleźć pracę tutaj.
  • Odpowiedz
@ms93: Rok temu przeprowadziłem się na ETH na doktorat więc mogę udzielić kilku rad. Ja się przeprowadziłem sam i dopiero ściągam narzeczoną. Jako studentka na ETH ma prawo ubiegać się o pokój z WOKO, jeśli mają jakieś wolne. Ja skorzystałem z tego rozwiązania i jest ono najprostsze na początek. Alternatywa to airbnb.

Problemem jest to, że aby żyć i pracować w Szwajcarii potrzebne jest pozwolenie. Twoja dziewczyna bez problemu dostanie
  • Odpowiedz
@ms93: Natomiast przede wszystkim niech się Twoja dziewczyna skontaktuje z osobami z labu i poprosi o pomoc. Po pierwsze, w Szwajcarii najlepsze mieszkania nigdy nie trafiają na rynek ale są przekazywane po znajomości. Na moim wydziale (D-INFK) oferty mieszkań od osób wyjeżdżających na stałe lub na staże są rozsyłane po wewnętrznych listach mailingowych do których ona jeszcze nie ma dostępu. Niestety, proces szukania jest długi ale czasami można trafić bardzo
  • Odpowiedz
Jako studentka na ETH ma prawo ubiegać się o pokój z WOKO, jeśli mają jakieś wolne.


@wolodia: Tylko czy w tym pokoju mogą mieszkać dwie osoby (czyli ona+ja)?

Do rejestracji potrzeba dwóch rzeczy: źródła dochodów (praca, utrzymywanie przez partnera ale tutaj sprawdzają czy dochód na osobę nie jest poniżej minimum
  • Odpowiedz
Tylko czy w tym pokoju mogą mieszkać dwie osoby (czyli ona+ja)?


@ms93: Nie, mogą mieszkać tylko studenci. Rozumiem, że chcecie się przeprowadzić oboje, ale warto zastanowić się nad rozłożeniem tego.

Jej stawka jest trochę wyższa od Rate 1, ma mieć jakieś 4500 CHF miesięcznie (projekt z UE, więc liczone jakoś inaczej). Dane statystyczne mówią, że minimum socjalne dla 2 osób z 2 dziećmi to 3981 CHF, więc biorąc pod uwagę nasz brak dzieci ten warunek nie powinien być problemem i zakładam, że uda się załatwić pozwolenie dla mnie w ten sposób (jeśli nie znajdę pracy do tego czasu). Jak się nie uda, to wezmę co dadzą i wtedy będę się martwił. Sytuację może poprawiać fakt, że przez 3 miesiące będę miał duński zasiłek dla bezrobotnych (bo właśnie z Danii się przeprowadzamy), ale nie wiem czy to zmienia typ pozwolenia jaki
  • Odpowiedz
Na razie próbowaliśmy na wohnen.ethz.ch (są tam ogłoszenia ludzi od z ETH/UZH widoczne tylko dla osób z tych uczelni), nawet znaleźliśmy jedno sensowne, ale agencja nie odpisała nic ani nam ani obecnemu najemcy (to on wysyłał dokumenty, bo jest w okresie wypowiedzenia i chce się wyprowadzić wcześniej, więc to on szuka nowego najemcy). Domyślam się, że agencji wcale nie zależy na szybkim załatwieniu sprawy, bo tamten i tak musi płacić przez cały okres wypowiedzenia, więc jeśli im się nie spodobaliśmy, to olali sprawę.


@ms93: Dziwne, zazwyczaj agencji zależy na jak najszybszym załatwieniu sprawy gdyż ustalanie godzin odwiedzin, przeglądanie dokumentów, odpowiadanie na maile - to wszystko jest stracony czas i pienądze. Natomiast mogli nie być skłonni wynająć jeśli widzieli dwie osoby jeszcze bez pozwolenia w CH i zwyczajnie wybrali kogoś w ich oczach pewniejszego. W moim przypadku ja wysłałem deklarację z danymi osobowymi (wypełnia się je także na każdym oglądaniu mieszkania, podobnie jest w Niemczech - dane osób, zatrudnienie, kraj pochodzenia, wysokość zarobków, jak długo chcesz mieszkać, dlaczego szukasz nowego mieszkania) i skanem pozwolenia i poszło.

Pracownicy instytutu są świadomi, że szukamy, bo przesłali jedną taką wewnętrzną ofertę, o których wspomniałeś, tylko ona akurat nie miała dla nas większego sensu (bo to była kawalerka 20m2 i od początku maja). Jeśli coś sensownego się pojawi, to oczywiście będziemy próbować wynająć w ten
  • Odpowiedz
Nie, mogą mieszkać tylko studenci. Rozumiem, że chcecie się przeprowadzić oboje, ale warto zastanowić się nad rozłożeniem tego.


@wolodia: To nam się akurat nie opłaca, bo w tym momencie w Danii nic mnie nie trzyma (a obecne mieszkanie jest do 15.06), więc musiałbym szukać czegoś dla siebie tu, ona tam i de facto przeprowadzać się dwa razy - to już chyba lepiej wynająć jakieś stosunkowo drogie mieszkanie krótkoterminowe w Szwajcarii.

chyba że chcecie mieszkać w AG gdzie tego ubezpieczenie nie
  • Odpowiedz
Wracając jeszcze do mojego pierwotnego pytania - uważasz, że jechanie na kilka dni i szukanie zanim załatwimy papiery nie ma sensu, tak?


@ms93: Nie chcę Ci dawać żadnej poważnej rady, ponieważ do końca nie wiem, ale uważam że możecie chodzić na oglądanie mieszkań tam ale a) w tydzień raczej nic nie znajdziecie b) bez pozwolenia, adresu kontaktowego i telefonu w Szwajcarii będzie bardzo ciężko. Warto pojechać jeśli Tobie się uda
  • Odpowiedz
@wolodia: Ok, to chyba damy sobie spokój z tym wyjazdem. Telefon akurat udało mi się załatwić (jakby co, to TalkTalk wysyła za darmo karty SIM z 5 CHF na koncie też poza Szwajcarię), ale reszty mieć nie będziemy. Rozmowy raczej wszyscy proponują od razu przez Skype, więc nie muszę tam wcale jechać w tym celu (chyba, że fizyczna wizyta jest lepiej widziana, ale z drugiej strony chyba mniej się stresuję
  • Odpowiedz
Ogólnie wielkie dzięki za te wszystkie informacje, jeśli będę miał później jeszcze jakieś konkretne pytania, to napiszę PW (jeśli nie masz nic przeciwko).


@ms93: Nie ma za co, już pisałem wyżej że można uderzać z (prawie) każdym pytaniem na PW.

I przejrzałem Twój wcześniejszy wpis z wyboru uczelni - gratuluję dobrego wyboru, Zurych to świetne miejsce do życia a w Europie ciężko trafić na lepsze miejsce niż ETH :)
  • Odpowiedz
@ms93: tu masz bardzo fajny agregat ogłoszeń mieszkań z wygodną mapką dającą się fajnie filtrować. Ogólnie życzę powodzenia, ale nie ma się co zrażać, bo łatwo nie jest, ale trochę szczęścia i coś dobrego się znajdzie. Ja miałem rok temu ten zaszczyt brania udziału w kastingach w Basel, ale mi się udało dość szybko. Podczas prezentacji mieszkania okazało się że chłopak który się z niego wyprowadzał ma polskie pochodzenie i
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@madstorm: Te poziomy wynagrodzeń to chyba wewnętrzna klasyfikacja ETH. A Swisscare jest tylko dla zagranicznych studentów, w niektórych kantonach mogą to wziąć też doktoranci.
  • Odpowiedz
a to dla mnie nowość z ratingiem - możesz podesłać jakieś źródło?


@madstorm: Stawki pensji doktorantów, asystentów i postdoców są odgórnie regulowane. Od przełożonego zależy wysokość pensji, np. na D-INFK większość doktorantów ma Rate 4 lub 5 gdyż uniwersytet musi oferować wyższe stawki ze względu na zarobki w przemyśle.
  • Odpowiedz
@wolodia: @madstorm: @Czokoladowy: @rotflolmaomgeez: @Akira:
Aktualizacja: Wygląda na to, że mamy szczęście i obędzie się bez mieszkania tymczasowego. Jak wspomniałem w jednym z komentarzy wysłaliśmy jedno zgłoszenie o mieszkanie (ogłoszenie było wrzucone na wohnen.ethz.ch przez obecnego najemcę, który chciał się wyprowadzić przed końcem okresu wypowiedzenia) i agencja zaakceptowała przejęcie przez nas najmu, pomimo że nie mamy jeszcze pozwoleń i tylko jedno z
  • Odpowiedz