Wpis z mikrobloga

Dzisiaj w Kosciele u Dominikanow na Freta w Warszawie osbylo sie chyba jesno z wazniejsYxh kazan: kazanie poswiecone filmowi i pedofilii, kazanie w bardzo mocnym tonie. Juz w drugim zdaniu ksiadz odniosl sie do slow ze to film wymierzony w Kosciol od razu „orajac” swoich przelozonych - powiedzial ze jedyne co jest wymierzone w Kosciol to grzech. Mowil ze nie ma zgody na ukrywanie i wstyd mu za swoich przelozonych. Kazanie zakonczylo sie brawami co bylo wydarzeniem bez precedensu.
#kosciol #bekazkatoli (tag tylko informacyjnie)
#tylkoniemownikomu
  • 39
  • Odpowiedz
Mowil ze nie ma zgody na ukrywanie i wstyd mu za swoich przelozonych. Kazanie zakonczylo sie brawami co bylo wydarzeniem bez precedensu.


@bylembordo:

To dlaczego nadal służy tej instytucji, jeżeli okazuje się, że oni jednak mają inne zasady i świadomie ukrywają i tuszują?

Kto normalny pracowałby dla organizacji, która tuszuje pedofilię, ale z ambony mówił, że się z tym nie zgadza i tak nie powinno to wyglądać?

Przecież to taka sama
  • Odpowiedz
@bylembordo też byłem, niezbyt mi ostatnio po drodze z wiarą, ale byłem ciekaw, czy temat filmu zostanie podjęty. To kazanie bardzo pozytywnie mnie zaskoczyło: bez krążenia wokół tematu, bez syndromu oblężonej twierdzy, po prostu po ludzku: jest problem z pedofilią i z jej tuszowaniem/biernością zwierzchników polskiego kościoła. Myślę, że to ta szczerość i bezpośredniość zyskały uznanie ludzi.
  • Odpowiedz
@cyjanek_potasu: az tak sie nie znam, ale sa zakonem, wiec zakladam ze nie.
Ps strasznie sie czepiles hierarchii. To ze masz konto na wykopie oznacza ze podlegasz Bialkowi i firmujesz dzialania np. Moderacji? No nie. Swiat nie jest czarno-bialy i Kosciol jako organizacja ma wiele odcieni.
  • Odpowiedz
az tak sie nie znam, ale sa zakonem, wiec zakladam ze nie.


@bylembordo:

Więc się nie wypowiadaj, a nie zakładaj, bo zakony podlegają biskupom.

Ps strasznie sie czepiles hierarchii.


@bylembordo:
Pokazuję Ci prawdę, a Tobie ona się nie podoba, bo chcesz usprawiedliwić kościół.

To ze masz konto na wykopie oznacza ze podlegasz Bialkowi i firmujesz dzialania np. Moderacji?


@bylembordo:
Nie potrafisz nawet adekwatnego przykładu podać.
Ja nie ślubowałam posłuszeństwa
  • Odpowiedz
No nie. Swiat nie jest czarno-bialy i Kosciol jako organizacja ma wiele odcieni.

@bylembordo: ależ o to w tym chodzi, na tym polega geniusz tych ludzi- jak jedno stronnictwo się kompromituje to się je (ale po cichu, żeby nie krzywdzić swoich) odsuwa w kąt od bardziej publicznych urzędów i eksponuje się tych którzy są w stanie mobilizować tłumy i mają zaufanie. I tak do końca świata/ danej organizacji.

To ze masz
  • Odpowiedz
@cyjanek_potasu: Kościół to nie firma, to organizacja z którą łączy ludzi coś więcej niż stosunek pracownik-pracodawca i na niej zależy. Jeśli z każdej organizacji poodchodzą ludzie dobrzy z powodu tych złych zamiast na odwrót to słabo to będzie wyglądać, nawet taki wykop może być przykładem, według Ciebie każde słowo krytyki to hipokryzja bo po co ktoś tu w ogóle siedzi jak mu się nie podoba cały syf?
  • Odpowiedz
dominikanie to chyba najbardziej RiGCzowi duchowni katoliccy


@galicjanin: Najowszy idol wykopu - Grzegorz Braun - chyba ma nie najlepsze zdanie o dominikanach, chociaż nie pamiętam dokładnie o co mu chodziło. W odmętach youtube jest gdzieś filmik, gdzie się o nich wypowiada.
  • Odpowiedz
@cyjanek_potasu: ten dominikanin i pewnie wielu innych w Kościele widzi coś więcej niż tylko strukturę złożoną z ludźmi. Wierzy on także w jego nauczanie i tradycję mającą już 2 tys lat. Pewnie wychodzi z założenia, że swojego Kościoła właśnie w chwili słabości tym bardziej nie może opuścić. To nie jest tak jak z pracą w żabce...
  • Odpowiedz
@lewoprawo: On to ma nienajlepsze zdanie o wszystkich, którzy nie odprawiają starej Mszy. Dominikanie mieli własny ryt, który zaorali - więc pewnie u tradsów mają dodatkowego minusa.
  • Odpowiedz